Zełenski apeluje o oszczędzanie energii i ma pretensje do lokalnych władz

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w cowieczornym przemówieniu w mediach społecznościowych, że łącznie na całej Ukrainie ponad sześć milionów gospodarstw domowych nie ma prądu. Dwa dni temu rosyjski okupant dokonał kolejnych zmasowanych ataków rakietowych, których celem były przede wszystkim obiekty infrastruktury energetycznej.

- Dzisiejszego wieczoru w większości regionów Ukrainy i w Kijowie występują poważne zakłócenia w dostawach prądu. Energii elektrycznej pozbawionych jest w tej chwili ponad 6 milionów odbiorców. Tylko w Kijowie nie ma jej około 600 gospodarstw - mówi prezydent. Trudna sytuacja jest także w Odessie, Lwowie, Winnicy I Dniepropietrowsku.

Zełenski apeluje o oszczędzanie energii elektrycznej i krytykuje samorządy 

- Proszę, wszystkie regiony o oszczędność w zużyciu energii elektrycznej, tak jak dotychczas - apeluje Wołodymyr Zełenski.

Przypomina o tzw. Punktach Niezłomności, rozmieszczonych w całym kraju. Przyznaje jednak, że "niestety nie we wszystkich miastach samorządy te punkty przygotowały", m.in. w samym Kijowie.

- W sumie na całej Ukrainie jest już ponad cztery tysiące tych punktów, a odpowiedzialnością każdego lokalnego lidera jest, aby wszystko, co powinno być dla ludzi, naprawdę działało - podkreśla prezydent. 

Zobacz wideo Borys: Putin chce doprowadzić do wielkiego mrozu na Ukrainie i dewastacji ich gospodarki

W Punktach Niezłomności są wszystkie podstawowe media: prąd, sieć komórkowa i Internet, ogrzewanie, woda, apteczka. Wszystko to Ukraińcy mogą otrzymać za darmo.

Więcej o: