Niemcy. Tajemnicze zaginięcie księdza. Policja mówi o porwaniu przez islamskich ekstremistów

W Mali zaginął niemiecki ksiądz Hans-Joachim Lohre. Według śledczych prawdopodobnie porwali go islamscy ekstremiści. Powodem miała być narodowość duchownego - wynika z jednej z hipotez.

Ksiądz Hans-Joachim Lohre pochodzi z niemieckiego Hövelhof w Westfalii. Należy do zgromadzenia Ojców Białych Misjonarzy Afryki. Od ponad 30 lat pracuje w Mali w Afryce Zachodniej i wykłada w Instytucie Szkolenia Islamsko-Chrześcijańskiego. Duchowny zniknął w niedzielę (20 listopada). Od tego czasu nie ma z nim kontaktu - przekazała dwa dni później Konferencja Biskupów Bemako. - Brakuje go. Inni twierdzą, że został uprowadzony - powiedział agencji AFP jeden z przedstawicieli.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kraków. Adwokatka zaraz po porodzie zleciła porwanie kobiety, która miała być kochanką jej męża

Tajemnicze zaginięcie księdza. "Na ziemi były ślady stóp, jakby ktoś walczył"

Auto Hansa-Joachima Lohre zostało znalezione w dzielnicy Bamako niedaleko Instytutu Szkoleniowego, na którym wykładał - przekazał przedstawiciel Konferencji Episkopatu Bamako, którego cytuje "Le Monde". Obok pojazdu miał leżeć również naszyjnik księdza z odciętym krzyżem. - Drzwi samochodu były otwarte, a na ziemi były ślady stóp, jakby ktoś walczył - relacjonowała Monique Pare, znajoma duchownego.

Z kolei według relacji jednego ze świadków porywacze przyjechali pod budynek Instytutu samochodem bez tablic rejestracyjnych. Kiedy duchowny ok. godz. 7 rano przygotowywał się do odprawienia mszy, mieli zaciągnąć go siłą do auta, a potem odjechać z piskiem opon - podaje "Die Welt".

Śledczy podejrzewają, że porywaczami mogą być islamscy ekstremiści, którzy od dawna prowadzą proceder w celu wyłudzenia okupu. W kraju działają grupy dżihadystyczne powiązane z Al-Kaidą i ISIS. Próbują przejąć kontrolę nad Mali.

Narodowość - jednym z powodów porwania duchownego

Od 2012 r. bezpieczeństwo w Mali jest zagrożone - przemoc, porwania zarówno obcokrajowców, jak i mieszkańców.

W maju zniknęło włoskie małżeństwo misjonarzy wraz z dzieckiem i pomocą domową. W 2017 roku kolumbijska zakonnica Gloria Cecilia Narvaez została porwana przez bojowników powiązanych z Al-Kaidą w Karangasso. Siostra odzyskała wolność w 2021 roku, po czterech latach niewoli. W kwietniu tego samego roku islamistyczna grupa zbrojna - Grupa Wsparcia dla Islamu i Muzułmanów - uprowadziła francuskiego dziennikarza Oliviera Duboisa.

Ksiądz Hans-Joachim Lohre mógł znaleźć się na celowniku porywaczy z powodu swojej narodowości - podaje Vatican News. Niemcy są jednym z nielicznych krajów europejskich, które po wycofaniu się francuskich sił zbrojnych, nadal mają swoje wojska w Mali. Bundeswehra skierowała do kraju około 1000 żołnierzy w ramach misji pokojowej ONZ. 

Więcej o: