Ukraina: Rosjanie chcą zatuszować śmierć członków Grupy Wagnera. Nakazano spakowanie i wywiezienie ciał

Rosjanie usuwają ze szpitali dane medyczne zmarłych najemników z grupy Wagnera - informuje w porannym czwartkowym komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Dowództwo podsumowało sytuację na froncie w 274. dniu rosyjskiej inwazji.

"W ciągu minionej doby jednostki Sił Zbrojnych odpierały ataki okupantów w rejonie Andrijiwki, Bachmutu, Kliszcziwki, Krasnohoriwki, Marjinki, Ozarjaniwki, Opytnego i Jakowliwki w obwodzie donieckim" - czytamy w czwartkowym komunikacie sztabu.

Jak dodano, Rosjanie przeprowadzili minionego dnia łącznie 78 ataków rakietowych i 23 naloty, a także ponad 70 ataków z wyrzutni MLRS.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

"W trakcie zmasowanego ataku na budynki mieszkalne i infrastrukturę energetyczną w miastach Kijów, Winnica, Lwów, Kirowograd, Zaporoże, Charków i Donieck, rosyjskie siły okupacyjne wystrzeliły 67 pocisków manewrujących i do 10 dronów szturmowych Lancet - czytamy.

Zobacz wideo Czy rozważano wprowadzenie stanu wyjątkowego na terenie Polski w związku z wydarzeniami w Przewodowie?

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: Skonfiskowano dokumenty najemników

W komunikacie przekazano również, że "władze okupacyjne poleciły personelowi medycznemu szpitali tymczasowo okupowanej Gorłówki w obwodzie donieckim konfiskatę dokumentów zmarłych najemników prywatnej kompanii wojskowej Wagnera, nieprowadzenie oględzin zwłok i spakowanie ich w workach higienicznych do transportu".

"Miejsce docelowe jest obecnie nieznane" - przekazał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr ZełenskiZełenski: Terror energetyczny Rosji to zbrodnia przeciwko ludzkości

Grupa Wagnera to utworzona w 2014 r. prywatna firma wojskowa mająca powiązania z rosyjskim wywiadem wojskowym. Jej założycielem jest były oficer wywiadu Dmitrij Walerjewicz Utkin ps. Wagner.

Wojska ukraińskie prowadzą kontrofensywę. W środę lotnictwo obrońców ostrzelało sześć obszarów koncentracji rosyjskich żołnierzy i sprzętu. Zniszczyło też dwa przeciwlotnicze systemy rakietowe. Ukraińska artyleria zaatakowała cztery rosyjskie obszary koncentracji i stanowisko obrony przeciwlotniczej.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: