Zełenski na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ: Terror energetyczny Rosji zbrodnią przeciwko ludzkości

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał Radę Bezpieczeństwa ONZ, by uznała działania Rosji za terroryzm, wykluczając ten kraj z głosowania nad rezolucją w tej sprawie. W środę na wniosek Ukrainy odbyło się nadzwyczajne posiedzenie rady.

Posiedzenie w sprawie sytuacji na Ukrainie zwołano na wniosek prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w związku z kolejną tragiczną w skutkach falą rosyjskich ataków rakietowych.

Według strony ukraińskiej rosyjska armia wystrzeliła w środę 67 rakiet. Są zabici i ranni. W wyniku środowych ataków w wielu miastach, w tym w Kijowie, zabrakło ma prądu.

Wołodymyr Zełenski mówił do członków Rady Bezpieczeństwa z Kijowa poprzez łącze wideo.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

- Tej nocy doszło do kolejnego ataku rakietowego na Zaporoże, na szpital, na budynki, w których znajdował się oddział położniczy. Rosyjscy terroryści odebrali życie niemowlęciu. Dziecko miało 2 dni, kiedy zostało zabite przez rosyjską rakietę! - powiedział w środę prezydent Ukrainy.

- A potem znowu: martwi, martwi, dziesiątki rannych. W mieście Wyszhorod po południu trafiono w budynek mieszkalny, 35 osób zostało rannych, 4 zginęły - wyliczał Zełenski.

Rosjanie ostrzelali infrastrukturę Ukrainy. Na zdjęciu Kijów"Kreml wciąż nic o nas nie wie". W Ukrainie otwarto "punkty niezłomności"

Ukraiński przywódca zaznaczył, że "rosyjski terror doprowadził do blackoutu - i to nie tylko na Ukrainie".

- Światło zgasło także w sąsiedniej Mołdawii. (...) Terror energetyczny jest odpowiednikiem użycia broni masowego rażenia. Kiedy na zewnątrz temperatura spada poniżej zera, a dziesiątki milionów ludzi pozostaje bez prądu, ciepła i wody w wyniku uderzenia rosyjskich rakiet w obiekty energetyczne, jest to oczywista zbrodnia przeciwko ludzkości - podkreślał.

Zobacz wideo Derski: Od 15 do 20 mld mogłoby kosztować budżet zamrożenie cen gazu

Wołodymyr Zełenski: Należy uznać działania Rosji za terroryzm

Prezydent Ukrainy zaapelował o przekazywanie jego krajowi systemów obrony powietrznej i antyrakietowej i podziękował państwom, które to robią. Zełenski wezwał Radę Bezpieczeństwa ONZ, by uznała działania Rosji za terroryzm i wykluczyła Rosję z głosowania nad rezolucją w tej sprawie.

- Państwo terrorystyczne nie może uczestniczyć w żadnym głosowaniu dotyczącym jego agresji. Sytuacja patowa polega na tym, że ten, kto wywołał wojnę, ten, kto jest odpowiedzialny za terror, blokuje wszelkie próby wypełnienia przez Radę Bezpieczeństwa ONZ jej mandatu - mówił Wołodymyr Zełenski.

Powtórzył też zaproszenie dla dodatkowej misji z ONZ do zbadania krytycznej infrastruktury Ukrainy.

Dmitrij Miedwiediew podczas wywiadu - zdjęcie z 2019 rokuDmitrij Miedwiediew o zapasach rakiet Rosji: Starczy dla wszystkich

Podczas wystąpienia na forum Rady Bezpieczeństwa ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Grienfield powiedziała, że przegrywając na polu bitwy, Rosja przyjęła tchórzliwą i nieludzką strategię wymierzoną w Ukraińskich cywilów.

- Nie da się przecenić katastrofalnych skutków i okrucieństwa rosyjskich ataków na infrastrukturę wymierzonych w naród ukraiński - mówiła Thomas-Grienfield i wyraziła przekonanie, że brutalne działania Rosji nie złamią Ukraińców.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego USA o "celu reżimu Putina"

Rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu Adrienne Watson wydała w środę oświadczenie ws. przerw w dostawie prądu w Ukrainie w wyniku rosyjskich ataków rakietowych.

Watson zaznaczyła, że ataki na infrastrukturę energetyczną "nie mają na celu żadnego celu militarnego, a zamiast tego służą celowi reżimu Putina, jakim jest natężenie cierpienia i śmierci ukraińskich mężczyzn, kobiet i dzieci".

Władimir PutinIle naprawdę lat ma Putin? Wpadka propagandy obnażyła to, co ukrywa Kreml

"Pokazuje to również, że Rosja jest gotowa zwiększyć ryzyko incydentu związanego z bezpieczeństwem jądrowym, który może nie tylko jeszcze bardziej zaszkodzić Ukrainie, ale także wpłynąć na cały region" - wskazała.

Rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego podkreśliła, że Stany Zjednoczone nadal będą wspierać Ukrainę. W środę ogłoszono informację o kolejnym pakiecie pomocy w zakresie bezpieczeństwa o wartości 400 milionów dolarów, który obejmuje m.in. dodatkową amunicję i karabiny maszynowe.

Od lutego Stany Zjednoczone przekazały 1,5 mld dolarów na pomoc humanitarną, w tym ćwierć miliarda na przygotowanie do zimy: na dystrybucję paliwa grzewczego, generatory, materiały do naprawy schronów i koce.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: