Papież Franciszek porównał wojnę w Ukrainie do Wielkiego Głodu. "Módlmy się za ofiary tego ludobójstwa"

Papież Franciszek podczas swojego ostatniego przemówienia porównał trwającą wojnę Rosji z Ukrainą do Wielkiego Głodu z lat 30. ubiegłego wieku - Módlmy się za ofiary tego ludobójstwa i módlmy się za tak wielu Ukraińców, którzy cierpią w wyniku męczeństwa agresji - mówił.
Zobacz wideo Gowin: Mam nadzieję, że stanowisko Stolicy Apostolskiej ws. wojny w Ukrainie ulegnie zmianie

Papież Franciszek na zakończenie cotygodniowej audiencji generalnej ponowił wezwanie do modlitwy za "straszliwe cierpienia drogiego i zamęczonego narodu ukraińskiego" Głowa Kościoła Katolickiego przypomniała, że w sobotę przypada Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu. - Módlmy się za ofiary tego ludobójstwa i módlmy się za tak wielu Ukraińców - dzieci, kobiety, osoby starsze, niemowlęta - którzy dziś cierpią męczeństwo agresji - powiedział Franciszek cytowany przez Associated Press.

- Módlmy się o pokój na świecie i o zakończenie wszystkich konfliktów, pamiętając szczególnie o straszliwych cierpieniach umiłowanego i udręczonego narodu ukraińskiego - powiedział Franciszek. - Myślmy o udręczonej Ukrainie - dodał.

Papież Franciszek porównał wojnę w Ukrainie do Wielkiego Głodu

Wielki Głód, nazywany też Hołodomorem, to sztucznie wywołana przez władze ZSRR klęska głodu z lat 1932-19333. W wyniku tych wydarzeń zginęły ponad trzy miliony osób, które przebywały na głównie na terenach dzisiejszej Ukrainy wschodniej i środkowej.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zdaniem dziennikarzy Associated Press nazwanie wojny w Ukrainie i Wielkiego Głodu "ludobójstwem" oznacza ostrzejszą retorykę papieża wobec Rosji. 

Według danych Narodowego Muzeum Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu we Lwowie oprócz Ukrainy klęskę głodu za ludobójstwo uznali: Australia, Ekwador, Estonia, Kanada, Kolumbia, Gruzja, Węgry, Łotwa, Litwa, Meksyk, Paragwaj, Peru, Polska, Portugalia, Stany Zjednoczone i Watykan. Niektóre inne kraje, takie jak Argentyna, Chile oraz Hiszpania, nazwały Wielki Głód "aktem eksterminacji"

"Opinia akademicka pozostaje podzielona co do tego, czy Wielki Głód jest ludobójstwem, przy czym główne pytanie dotyczy tego, czy Stalin celowo chciał zabić Ukraińców jako próbę stłumienia ruchu niepodległościowego przeciwko Związkowi Radzieckiemu, czy też głód był przede wszystkim wynikiem niekompetencji urzędników oraz warunków naturalnych" - pisze AP.

Franciszek wielokrotnie wzywał do pokoju i zakończenia wojny. Głowa Kościoła Katolickiego wielokrotnie modliła się za naród ukraiński. W październiku apelował do prezydenta Rosji Władimira Putina o "zatrzymanie spirali przemocy i śmierci". Jednak od początku wojny papież nie potwierdził, że za atak na Ukrainę odpowiada Rosja.

Hołodomor - ludzie przypominali "wygłodniałe duchy"

"Ludzie nie wyglądali jak ludzie - bardziej przypominali wygłodniałe duchy" - tak Wielki Głód w Ukrainie wspominała Tetiana Pawłyczka, mieszkanka obwodu kijowskiego. Pamiętała również, że jej siostra "miała wielki, spuchnięty brzuch, a szyję długą i cienką jak u ptaka". 

Anne Applebaum pisała o przypadkach zabijania dzieci lub pozostawiania ich na pewną śmierć: "Pewne małżeństwo wsadziło dzieci do głębokiego dołu i tam je zostawiło, by nie patrzeć, jak umierają" i "Pewna kobieta powiedziała sąsiadce, że najmłodsza córeczka jest umierająca, więc nie dała dziewczynce chleba. 'Muszę zachować siły, a dzieci i tak umrą'".

"Wierzcie mi, głód zmienia miłych, uczciwych ludzi w ogłupiałe zwierzęta. Znika rozsądek i wzgląd na innych, żal i sumienie" - powiedziała Ulana Łytwyn, w chwili wywiadu 80-latka, która przeżyła koszmar Hołodomoru.

Czytaj więcej: Putin chciał powtórzyć Hołodomor? Wspomnienia wciąż są żywe. "Ludzie przypominali wygłodniałe duchy"

Więcej o: