Rosja oskarży Ukrainę o atak? ISW: "Stwarza ku temu warunki". Eksperci podają powód

Kremlowscy propagandyści zaczęli snuć hipotezy, że Ukraina chce zaatakować obwód biełgorodzki - podaje amerykański Instytut Studiów nad Wojną. Jak komentują analitycy - to absurdalne.

Kreml stwarza warunki informacyjne do przeprowadzenia ataku na terytorium obwodu biełgorodzkiego (zachodnia część Rosji). Oskarżona zostałaby Ukraina - pisze w swojej najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną. Miałoby to pomóc w "odzyskaniu społecznego poparcia dla wojny w Ukrainie", które spada w wyniku niepowodzeń na froncie oraz przez częściową mobilizacją.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czy rozważano wprowadzenie stanu wyjątkowego na terenie Polski w związku z wydarzeniami w Przewodowie?

Ukraina. Blogerzy wojskowi apelują o działania prewencyjne  

Z kolei inne rosyjskie źródła wskazują, że wojska Władimira Putina muszą odzyskać kontrolę nad wyzwolonymi terenami przez Ukraińców w obwodzie charkowskim - piszą analitycy z amerykańskiego think tanku. 

Według blogerów wojskowych, którzy krytykowali dowództwo za porzucenie strefy buforowej, takie "działania prewencyjne powstrzymają Ukraińców przed przeprowadzeniem natarcia w rejonie Kupiańska i Wołczańska" - czytamy w analizie.

Warto podkreślić, że środowisko "blogerów wojskowych" to ok. 500 autorów, którzy stali się wpływowym głosem i źródłem informacji na temat przebiegu wojny. Grupa ma silnie nacjonalistyczny charakter i jest powiązana z prominentnymi ideologami. 

Władimir PutinRosja. Służby Putina obawiają się hipnozy przy próbach "przewrotu pałacowego"

Cel? Przestraszenie opinii publicznej i uzyskanie poparcia dla wojny

Jak podkreślają analitycy, sugestie, że Ukraińcy mieliby zaatakować obwód biełgorodzki, są absurdalne. Jedynym celem takich teorii jest "przestraszenie opinii publicznej i uzyskanie poparcia dla wojny". "Ukraina nie ma strategicznego interesu w inwazji na Rosję i nie ma możliwości, by przeprowadzić operację na taką skalę" - ocenia ISW.

ISW zauważa również, że Wiaczesław Gładkow opublikował nagranie z budowy zasieków w obwodzie biełgorodzkim, którego jest gubernatorem. Z kolei Jewgienij Prigożyn, założyciel Grupy Wagnera i "kucharz Putina" - w 2010 roku dyktator dopuścił go  do przetargów na karmienie wojska - zaznaczył, że fortyfikacje w obwodzie biełgorodzkim budują wagnerowcy.

Władimir PutinKreml przeprowadził sondaż. Rosjanie zniechęceni wojną, pytają o jej przyczyny

Więcej o: