Ukraina. "Wyjątkowy czyn matki", która straciła syna na wojnie. Pieniądze oddała społeczności

Matka poległego, ukraińskiego żołnierza przeznaczyła pieniądze ofiarowane przez państwo w ramach rekopensaty na budowę boiska. Chciała w ten sposób uczcić pamięć o synu i dać możliwość młodym ludziom na osiągnięcie sportowych sukcesów.

W miejscowości Orwianica w obwodzie sarneńskim w Ukrainie otwarto boisko ze sztuczną nawierzchnią. Obiekt zbudowany na terenie miejscowego liceum powstał ze środków państwowych przeznaczonych dla rodziny Marii Peszko, matki poległego żołnierza z Orwalicy.

Iwan Kliujko zginął na wojnie. Walczył o wolność Ukrainy

Kliujko zginął podczas walk pod Popasną, w obwodzie ługańskim. Matka poległego żołnierza uznała, że pieniądze ofiarowane przez państwo w ramach rekompensaty finansowej powinny zostać przeznaczone na konkretny cel. Na coś, co będzie służyć lokalnej społeczności. 

Jak informuje Witalij Kowal, szef władz tego regionu, kobieta postanowiła sfinansować inwestycję - boisko ze sztuczną nawierzchnią, przeznaczone do uprawiania piłki nożnej, koszykówki, siatkówki i lekkiej atletyki. - To prawdziwy patriotyczny i wyjątkowy akt matki. Chciała unieśmiertelnić pamięć o swoim synu, naszym rodaku, który zginął tragicznie za Ukrainę - pisze Witalij Kowal na Telegramie.

Boisko sportowe ku pamięci ukraińskiego żołnierza

- Maria Peshko jest obrazem Ukraińskiej Matki, która po stracie syna dała młodym współmieszkańcom możliwość uprawiania sportu. Możliwość stania się w przyszłości nowymi mistrzami walki na arenach sportowych o ukraińską flagę. Jak zrobił to jej syn - na linii frontu - czytamy w informacji zamieszczonej przez Witalija Kowala na Telegramie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Pszczel: Ławrow opuścił szybko szczyt G20, bo bał się jakichkolwiek rozmów

W pobliżu boiska sportowego odsłonięto tablicę upamiętniającą żołnierza Iwana Klyuka. Na uroczystości zgromadziło się kilkuset mieszkańców wsi. I jak relacjonuje Witalij Kowal, "razem z ludźmi płakało też niebo".

W dniu otwarcia boiska, wśród uczniów liceów powiatu sarneńskiego odbył się pierwszy turniej mini piłki nożnej im. Iwana Klyuyka. 

Więcej o: