Niemieckim żołnierzom brakuje kurtek i spodni? "Właśnie dotarły skarpetki"

Trzy dni po ataku Rosji na Ukrainę niemiecki rząd zdecydował się przeznaczyć 100 miliardów euro na specjalny fundusz na lepsze wyposażenie Bundeswehry. Według pełnomocniczki Bundestagu ds. sił zbrojnych dziewięć miesięcy później niewiele się jednak zmieniło. Niemieccy żołnierze mają zmagać się między innymi z brakami w osobistym wyposażeniu.

Pełnomocniczka Bundestagu ds. sił zbrojnych Eva Högl udzieliła wywiadu gazecie "Bild am Sonntag", w którym wypowiedziała się na temat problemów, z którymi zmagają się niemieccy żołnierze. Wcześniej pisaliśmy o problemach z brakiem amunicji. Okazuje się, że Bundeswerze ma brakować także osobistego wyposażenia.

Niemiecka armiaBundeswehra potrzebuje amunicji wartej 20 mld euro

Niemcy. Bundeswehra zmaga się z problemami w wyposażeniu? Ma brakować amunicji wartej 20 mld euro

"To była wielka obietnica kanclerza. 27 lutego, trzy dni po inwazji Rosji na Ukrainę, Olaf Scholz ogłosił punkt zwrotny dla Bundeswehry" - pisze "Bild". Niemiecki rząd zdecydował przeznaczyć 100 mld euro na specjalny fundusz, z którego w ciągu najbliższych lat mają być modernizowane niemieckie siły zbrojne. Jak jednak czytamy, dziewięć miesięcy później Bundeswehra nadal ma problemy z wyposażeniem. Zdaniem Högl brakuje jej między innymi amunicji o wartości 20 mld euro. 

Więcej aktualnych wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Ociepa: Rozmowy z Niemcami ws. wymiany okrężnej zostały wstrzymane

Niemieckim żołnierzom brakuje kurtek i spodni? "Właśnie dotarły skarpetki"

Högl podkreśliła, że Niemcy przeznaczyły 2,4 mld euro na zakup osobistego wyposażenia żołnierzy do 2025 roku. - Teraz powoli się to zaczyna - przyznała, dodając jednak, że 43 żołnierzom, którzy w tym tygodniu zostaną wysłani na Mali, "wciąż brakuje spodni i kurtek". - Skarpetki właśnie tam dotarły - powiedziała, uznając to za "niedopuszczalne".

Polityczka przywołała także przypadek, gdy wojskowi rozmieszczeni na Litwie musieli uczestniczyć w ćwiczeniach wojskowych bez kamizelek kuloodpornych. Högl podkreśliła, że dla żołnierzy niezwykle istotna jest szybkość, z jaką dociera ich wyposażenie, sytuacja musi się więc szybko poprawić.

Żołnierze Bundeswehry podczas ćwiczeń w Dolnej SaksoniiNiemcy. 100 mld euro dla Bundeswehry. Jest kompromis w sprawie specjalnego funduszu

Więcej o: