Nie żyje Tuan Tuan. Pandę Chiny podarowały niegdyś Tajwanowi. Na "ocieplenie relacji"

Tuan Tuan, panda wielka, która została podarowana Tajwanowi przez Chiny w 2008 roku w celu poprawy relacji, zmarła po ciężkiej chorobie. - Jej serce przestało bić - poinformowało zoo w Tajpej.

Panda została podarowana Tajwanowi przez Chiny 14 lat temu jako symbol naprawienia napiętych relacji. To element tzw. "dyplomację pand" stosowanej przez Pekin. Przekazywał zwierzęta krajom, z którymi chciał ocieplić stosunki. Panda Tuan Tuan i jego partnerka Yuan Yuan przez lata były maskotkami zoo w Tajpej. 

Para została rodzicami dwóch samiczek: Yuan Zai w 2013 roku i Yuan Bao w 2020 roku. W połowie tego roku stan zdrowia Tuan Tuan się pogorszył i w sobotę 19 listopada, na skutek napadów padaczkowych, panda zmarła - podaje "The Guardian". 

- Nasz zespół medyczny potwierdził, że serce Tuan Tuan przestało bić o godzinie 13:48 lokalnego czasu - poinformowało zoo w krótkim oświadczeniu, które cytuje "The Guardian".

Zobacz wideo Gen. Koziej: Na Ukrainie są dwie wojny, zimna między Rosją a Zachodem i gorąca między Ukrainą a Rosją

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Panda Tuan Tuan nie żyje. Tajwan dostał ją od Chin

Portal abc.net podaje, że panda miała złośliwego guza mózgu. W sierpniu tego roku pracownicy zoo zauważyli, że zwierzę ma na napady padaczkowe. Pod koniec października do zoo przyjechało dwóch chińskich weterynarzy, by pomóc w leczeniu Tuan Tuan.

W ostatnich dniach ogród zoologiczny wydał oświadczenie, że panda w znieczuleniu głębokim przeszła tomografię komputerową. Badanie wykazało "nieodwracalne zmiany", a zwierzęcia już nie wybudzono. 

Więcej o: