Pentagon: Rosja próbuje wyczerpać ukraińską obronę przeciwpowietrzną

- Rosjanie starają się zasypać Ukrainę rakietami i zniszczyć system obrony przeciwlotniczej - powiedział podsekretarz stanu USA Colin Kahl. Ma to na celu zyskanie poważnej przewagi w powietrzu przez rosyjskie lotnictwo.

W ostatnich dniach Rosjanie intensywnie ostrzeliwali tereny niemal całej Ukrainy. 15 listopada Rosja wystrzeliła niemal 100 rakiet, w wyniku czego niemal połowa ukraińskiego systemu energetycznego przestała działać. W wielu miastach, w tym w ukraińskiej stolicy, wprowadzane są awaryjne przerwy w dostawach prądu. 

Pentagon: Rosja chce zniszczyć system obrony przeciwlotniczej Ukrainy

- Rosjanie starają się zasypać Ukrainę rakietami i zniszczyć system obrony przeciwlotniczej - powiedział w sobotę podsekretarz stanu USA Colin Kahl. Zaznaczył, że Stany Zjednoczone są zdecydowane zapobiec zwycięstwu Rosjan w wojnie z Ukrainą. W tym celu władze w Kijowie mają otrzymać wszelką pomoc w utrzymaniu sprawności swojej obrony przeciwlotniczej.

Zobacz wideo Pszczel o milczeniu generała Gierasimowa: Nie miał instrukcji od swojego szefa

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

- Myślę, że jedną z rzeczy, która prawdopodobnie najbardziej zaskoczyła Rosjan, jest odporność ukraińskiej obrony powietrznej od początku tego konfliktu - powiedział Kahl, którego cytuje Reuters. Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie systemy obrony powietrznej NASAMS, które według Pentagonu do tej pory miały 100 procent skuteczności w przechwytywaniu rosyjskich pocisków w Ukrainie. Amerykanie dostarczyli Ukraińcom już ponad 1400 systemów przeciwlotniczych Stinger wraz z radarami do nadzoru powietrznego.

Wiceszef MON Ukrainy: Wojna skończy się do wiosny

W ostatnich tygodniach ukraińskie wojsko poczyniło znaczące postępy. Na początku listopada Rosja ogłosiła wycofanie wojsk z prawego brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim.

Wiceminister obrony Ukrainy generał dywizji Wołodymyr Hawryłow przewiduje, że wojna z Rosją zakończy się do końca wiosny. W wywiadzie dla telewizji Sky News powiedział, że ukraińskie siły mogą wrócić na Krym do końca grudnia.

Zdaniem Wołodymyra Hawryłowa prawdopodobieństwo ataku nuklearnego ze strony Rosji jest niskie. Dodaje zarazem, że nie jest to zagrożenie, które powstrzyma ukraińską armię przed wyzwoleniem wszystkich terytoriów. - W społeczeństwie ukraińskim zapadła decyzja, że idziemy do końca - mówi wiceszef ukraińskiego MON.

Wcześniej minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow powiedział, że ma nadzieję, iż do końca roku Ukraińcy będą mieli "dobre wieści" dotyczące sytuacji na froncie, ale nie może powiedzieć, kiedy wojna się skończy.

Więcej o: