Rishi Sunak z wizytą w Kijowie. Spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim

Rishi Sunak złożył wizytę w Kijowie i spotkał się Wołodymyrem Zełenskim, o czym poinformował prezydent Ukrainy w mediach społecznościowych. "Ukraina i Wielka Brytania były silnymi sojusznikami" - napisał w komunikacie.

Wołodymyr Zełenski jest pierwszym zagranicznym przywódcą, z którym Rishi Sunak rozmawiał tuż po objęciu nowego urzędu - premiera Wielkiej Brytanii. Zapewnił go wówczas, że brytyjskie wsparcie dla Ukrainy jest niezachwiane. Polityk przyjął zaproszenie prezydenta i w sobotę (19 listopada) przyleciał do Kijowa. 

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Pszczel o milczeniu generała Gierasimowa: Nie miał instrukcji od swojego szefa

Rishi Sunak odwiedził Kijów. Zełenski dziękuje za "owocny dialog"

Zełenski na wspólnej konferencji podziękował premierowi za wsparcie Ukrainy i "za owocny dialog, który prowadzili". - Przedyskutowaliśmy różnorodne kwestie, ważne dla obu naszych krajów i dla bezpieczeństwa światowego. Poinformowałem pana premiera o skutkach rosyjskich ataków rakietowych. Na dzisiaj uszkodziły 50 procent ukraińskiego systemu elektroenergetycznego. To nie jest ostatnia zbrodnia rosyjska. To odzwierciedlenie cynicznej rosyjskiej polityki antyludzkiej, antyeuropejskiej - mówił prezydent.

 

"Ukraina i Wielka Brytania były silnymi sojusznikami"

Wołodymyr Zełenski opublikował również nagranie wideo ze spotkania z premierem Zjednoczonego Królestwa.

"Omówiliśmy najważniejsze kwestie zarówno dla naszych krajów, jak i dla bezpieczeństwa globalnego" - poinformował prezydent w komunikacie. Podkreślił również, że od pierwszych dni inwazji rosyjskiej "Ukraina i Wielka Brytania były silnymi sojusznikami".

"Wielka Brytania wie, czym jest walka o wolność" - napisał na Twitterze szef brytyjskiego rządu, zapewniając Zełenskiego o wsparciu jego kraju.

"Mając u boku przyjaciół takich jak pan, jesteśmy pewni naszego zwycięstwa. Oba nasze narody wiedzą, co to znaczy stać w obronie wolności" - skomentował prezydent Ukrainy. 

Rishi Sunak na szczycie G20. "Nazwiemy adekwatnie reżim Putina"

Szczyt przywódców państw G20 rozpoczął się 15 listopada na indonezyjskiej wyspie Bali. Gospodarz wydarzenia, prezydent Joko Widodo, zaapelował o jedność i współpracę w radzeniu sobie z problemami światowej gospodarki mimo głębokich podziałów w sprawie wojny na Ukrainie.

Podczas spotkania z liderami państw będących wysoko w rankingu nominalnego produktu krajowego brutto Rishi Sunak stwierdził, że wojna w Ukrainie spowodowała negatywne skutki na całym świecie, niszcząc życie i wprowadzając międzynarodową gospodarkę w chaos - podaje brytyjski dziennik "The Daily Telegraph".

- Ten szczyt G20 nie będzie zwykłą sprawą. Nazwiemy adekwatnie reżim Putina i zdemaskujemy jego pogardę dla takiego rodzaju współpracy międzynarodowej i szacunku dla suwerenności, jaki reprezentuje forum G20 - mówił Sunak.

Dodał także, że w przeciwieństwie do Rosji, Londyn i jego sojusznicy będą współpracować, aby rozwiązywać światowe problemy.

Więcej o: