MSZ Rosji rozsierdzone decyzją Polski o niewpuszczeniu Ławrowa. "Polacy spychają OBWE w przepaść"

"Bezprecedensowa i prowokacyjna" - tak rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nazwało decyzję polskich władz dotyczącą grudniowego posiedzenia Rady Ministerialnej OBWE organizowanego w Łodzi. Polska nie zgadza się na to, by w posiedzeniu brał udział szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.

Polska odmówiła wydania wiz Rosjanom, którzy mieli być członkami delegacji uczestniczącej w najbliższej Radzie Ministerialnej OBWE. Wydarzenie będzie odbywać się w dniach 1-2 grudnia w Łodzi.

Do podobnej odmowy doszło w związku z planowaną na 24-26 listopada sesją Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE w Warszawie.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Jak wskazują nieoficjalnie media, polskie władze nie zgadzają się na to, by w składzie delegacji znajdowały się osoby objęte unijnymi sankcjami w związku z rosyjską agresją na Ukrainę. Jedną z nich jest minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.

Zobacz wideo Pszczel o milczeniu generała Gierasimowa: Nie miał instrukcji od swojego szefa

MSZ Rosji o "destrukcyjnych decyzjach Polaków"

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało w sobotę oświadczenie, w którym uznało brak zgody na udział szefa MSZ Siergieja Ławrowa w tym wydarzeniu za "bezprecedensowy i prowokacyjny". Rosja stoi na stanowisku, że doszło do naruszenia regulaminu OBWE.

"Niedopuszczalny atak na Rosję w kontekście Rady Ministerialnej jest zwieńczeniem całej polskiej "antyprezydencji" w Organizacji. Polskie władze nie pozwalają Organizacji w pełni wypełniać jej funkcji: najpierw zablokowały udział rosyjskich parlamentarzystów w jesiennej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE (Warszawa, 24-26 listopada), teraz rażąco naruszyły prawa naszej delegacji na spotkaniu ministerialnym" - czytamy w komunikacie MSZ Rosji.

Władimir Putin podczas spotkania z prezesem Rosyjskiej Akademii Nauk Giennadijem Krasnikowem na Kremlu w Moskwie. Rosja, 11 listopada 2022 r. Rosjanie nie dostali wiz. Ich delegacja OBWE nie wjedzie do Polski

Rosjanie ocenili, że "tak destrukcyjnymi decyzjami Polacy, przy wsparciu podobnie myślących ludzi z obozu zachodniego, spychają OBWE w przepaść". Poinformowano jednocześnie, że delegacji rosyjskiej do Rady Ministerialnej OBWE przewodniczyć będzie Stały Przedstawiciel przy OBWE Aleksander Łukaszewicz.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: