Ukraińskie władze o rosyjskich "salach tortur". "W osobnej celi trzymano nastolatków"

W założonych przez Rosjan "salach tortur" mieli być więzieni nawet nastolatkowie - poinformował ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubiniec. Według rzecznika Rosjanie w obwodzie chersońskim mieli wykazywać się wyjątkową brutalnością.

Ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubiniec przekazał w piątkowym wieczornym komunikacie w mediach społecznościowych, że mieszkańców obwodu chersońskiego "poddawano bardziej brutalnym metodom tortur niż w innych obwodach, które wcześniej znajdowały się pod czasową okupacją [charkowski, kijowski i czernihowski - red.]".

Według rzecznika na terenie obwodu chersońskiego w "salach tortur" przetrzymywano razem kobiety i mężczyzn.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Uwięzieni ludzie mieli być bici i poddawani przemocy seksualnej, nie wypuszczano ich przez tygodnie. Kobiety musiały korzystać z toalety w obecności mężczyzn, a mężczyźni - w obecności kobiet.

Zobacz wideo Pszczel o milczeniu generała Gierasimowa: Nie miał instrukcji od swojego szefa

Wojna w Ukrainie. Rosyjskie "sale tortur" w obwodzie chersońskim

W każdej celi, według relacji więzionych osób, były zainstalowane kamery i mikrofony. Kiedy mieszkańcy obwodu chersońskiego zaczynali rozmawiać o okupacji, mieli być bici przez oprawców.

"Była też osobna cela, w której trzymano nastolatków. Teraz ustalamy ich wiek. Ludzie mówią, że niektórzy chłopcy wyglądali na około 14 lat" - przekazał Dmytro Łubiniec.

"Z punktu widzenia Międzynarodowego Prawa Humanitarnego obserwujemy pogorszenie traktowania ukraińskiej ludności cywilnej. To najgorsze i najbardziej cyniczne przejawy łamania Konwencji genewskich! (...) Wiemy, że nasi ludzie byli torturowani przez przedstawicieli Rosgwardii i żołnierzy armii rosyjskiej. Nasze właściwe organy na pewno zidentyfikują wszystkich przestępców!" - dodał ukraiński rzecznik praw człowieka.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: