Orban: Węgry nie zgodzą się na zaciągnięcie wspólnej pożyczki dla Ukrainy przez państwa UE

- Nie akceptujemy planu wspólnej unijnej pożyczki dla Ukrainy - powiedział Viktor Orban. Polityk zaznaczył jednocześnie, że Węgry mogłyby przekazać środki ogarniętemu wojną państwu na podstawie umowy dwustronnej.
Zobacz wideo Viktor Orban wybuczany w Pradze

- Nasz rząd nie zgodzi się, aby kraje Unii Europejskiej wspólnie zaciągały pożyczki na pomoc Ukrainie - zapowiedział Viktor Orban. Węgierski premier zaproponował, aby państwa członkowskie UE zastanowiły się, ile pieniędzy chcą przeznaczyć na wsparcie Ukrainy i rozdzieliły je między sobą w sposób "proporcjonalny i sprawiedliwy".

- Wówczas kwotę wynoszącą 60-70 mld forintów [ok. 150-170 mln euro - red.] rocznie Węgry przekazałyby Ukrainie na zasadzie umowy dwustronnej - dodał polityk. Jak podkreślił, "Węgry potępiają rosyjską agresję, pomagają narodowi ukraińskiemu, ale nie chcą przedkładać interesów Ukrainy nad własne".

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Rosja atakuje infrastrukturę energetyczną w Ukrainie

Pożyczka to sprawa dość pilna, bowiem w wyniku rosyjskich ataków rakietowych przestała działać połowa ukraińskiego systemu energetycznego. W wielu miastach, w tym w ukraińskiej stolicy, wprowadzane są awaryjne przerwy w dostawach prądu.

O bilansie zniszczeń w wyniku rosyjskich ataków poinformował szef ukraińskiego rządu Denys Szmyhal. Jak zaznaczył, Rosjanie walczą przeciw cywilom i ostrzeliwują infrastrukturę krytyczną. Ukraiński premier podkreślił, że tylko 15 listopada Rosja wystrzeliła na miasta niemal 100 rakiet, w wyniku czego niemal połowa ukraińskiego systemu energetycznego przestała działać.

Dlatego, jak dodał, Ukraina potrzebuje dodatkowego wsparcia od europejskich partnerów w postaci dostaw sprzętu, ale też finansów.

Po czwartkowych ostrzałach około 40 proc. Ukraińców pozbawionych było dostaw prądu. Mimo wstępnych napraw w wielu miastach wprowadzane są nadzwyczajne przerwy w dostawach. Jest to niezbędne, aby zbalansować system przesyłu energii.

Więcej o: