Izrael zmienił zdanie o dostawach broni dla Ukrainy? Zakup za "miliony dolarów"

Z informacji "Haaretz'a" wynika, że Izrael zmienił zdanie na temat dostaw broni dla Ukrainy. Rząd tego kraju miał udzielić członkom NATO pozwolenia na dostarczenie Ukrainie uzbrojenia, które zawierają izraelskie komponenty.

Z informacji opublikowanych przez izraelski dziennik "Haaretz" wynika, że Izrael zgodził się rozszerzyć swoje wsparcie dla Ukrainy, która do tej pory otrzymywała z tego kraju głównie pomoc humanitarną. Powodem tej zmiany miały być "naciski ze strony Stanów Zjednoczonych".

Zobacz wideo Żelazna Kopuła niszczy w powietrzu rakiety Hamasu. Izraelskie wojsko pokazało nagranie z Tel Awiwu

Izrael zmienia zdanie ws. broni dla Ukrainy? Miał to zrobić po naciskach administracji Joe Bidena

Jak podaje dziennik, powołując się na zachodnie źródła dyplomatyczne, władze Izraela miały udzielić członkom NATO pozwolenia na dostarczenie władzom w Kijowie systemów uzbrojenia, które zawierają izraelskie komponenty. Na liście znajdują się dokładnie systemy kierowania ogniem czy elektrooptyka. 

Na tym jednak nie koniec. "Pod naciskiem amerykańskim Izrael niedawno zgodził się sfinansować zakup 'materiałów strategicznych' dla Sił Zbrojnych Ukrainy" - czytamy w "Haaretz". Dalej napisano dokładnie, że "zgoda urzędników wyższych szczebli politycznych i bezpieczeństwa w Jerozolimie nastąpiła po tym, jak administracja Bidena zażądała, aby Izrael rozszerzył pomoc udzielaną Kijowowi i nie zadowalał się samą pomocą humanitarną". W artykule mowa jest o kwocie "milionów dolarów".  

Już pod koniec października Wołodymyr Zełenski przekazał, że stosunki między Kijowem i Izraelem polepszyły się po tym, jak Izrael podzielił się informacjami wywiadowczymi na temat irańskich dronów, które są wykorzystywane przez Rosjan do masowych ataków w Ukrainie. Wcześniej na temat tej broni rozmawiał prezydent USA Joe Biden i prezydent Izraela Jicchak Herzog.

Więcej o: