Wątek Smoleńska w rezolucji PE ws. Rosji. Wezwano do oddania wraku Tu-154. "Wielka sprawa"

Zwrot wraku prezydenckiego tupolewa, który rozbił się w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r. oraz przekazanie czarnych skrzynek z maszyny - taki zapis znalazł się w projekcie rezolucji Parlamentu Europejskiego dotyczącej Rosji. Rezolucja PE wzywa do uznania Rosji za "kraj sponsorujący terroryzm".

W czwartek przedstawiciele poszczególnych sił politycznych Parlamentu Europejskiego porozumieli się w sprawie tekstu projektu rezolucji dotyczącej uznania Rosji za państwowego sponsora terroryzmu.

Po czterech godzinach negocjacji zawarliśmy porozumienie, które jest, moim zdaniem, bardzo korzystne. Po pierwsze uznajemy Rosję za państwowego sponsora terroryzmu. Po drugie, znalazła się tam nasza poprawka mówiąca o Smoleńsku - w kontekście samolotu malezyjskich linii lotniczych, który Rosjanie zestrzelili i braku współpracy ze strony Rosji w tym obszarze z Holandią i UE 

- powiedział europoseł PiS Ryszard Czarnecki w rozmowie z Polską Agencją Prasową. Dodał, że "to wielka sprawa". Jego słowa cytuje m.in. RMF FM

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Mieszkańcy gminy Dołhobyczów komentują zdarzenie w Przewodowie. "Głuchy huk, taki aż ziemia się wzdrygnęła"

Jak ustaliła korespondentka RMF FM w Brukseli, Katarzyna Szymańska-Borginon, w rezolucji Parlament Europejski zamieści również paragraf dotyczący wybuchu w Przewodowie na Lubelszczyźnie. 

Rezolucja będzie głosowania w przyszłym tygodniu na sesji europarlamentu w Strasburgu.

Tragedia w Przewodowie

W Przewodowie we wtorek po południu w wyniku uderzenia rakiety i eksplozji zginęły dwie osoby. Po naradach i konsultacjach, jakie odbyły się od momentu tego tragicznego zdarzenia, przedstawiciele władz przekazali, że rakieta była wystrzelona z terytorium Ukrainy. Miało to związek z działaniami kontrofensywnymi, jakie ukraińska obrona rakietowa i powietrzna przeprowadzała w związku ze zmasowanym atakiem Rosji na terytorium Ukrainy. Trwa śledztwo badającej wszystkie okoliczności zdarzenia. Prezydencki minister Jacek Kumoch poinformował, że na miejscu zdarzenia w Przewodowie pracują ukraińscy eksperci.

W czwartek do Przewodowa przyjechał prezydent Andrzej Duda. - Rozmawiałem z najbliższymi jednej z ofiar tego zdarzenia i mam jedną prośbę. Prosiłbym o uszanowanie prywatności tych uroczystości pogrzebowych. Rodziny chciałyby pożegnać się ze swoimi najbliższymi w spokoju. To trudny moment dla tej społeczności, która się znała - powiedział.

Prezydent i rząd omawiali szczegółowo zdarzenie w Przewodowie już we wtorek wieczorem i w nocy, a także w środę. Zwołano naradę w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego z ministrami resortów siłowych, szefami służb specjalnych oraz z dowódcami. Odbyło się także spotkanie w ramach Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Wyrazy solidarności z Polską po incydencie przy granicy z Ukrainą przekazali sojusznicy i liderzy państw Unii Europejskiej.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: