PE uzna Rosję za państwo terrorystyczne. Jest projekt rezolucji - a w nim nawiązanie do Przewodowa

Jest projekt rezolucji Parlamentu Europejskiego, która uznaje Rosję za państwo terrorystyczne. Przedstawiciele grup politycznych uzgodnili kompromisowy tekst po czterech godzinach negocjacji - poinformował na Twitterze europoseł z frakcji chadeków Andrius Kubilius.
Zobacz wideo Jak zachował się premier w obliczu tragedii w Przewodowie? Pytamy posła Kowala

Jak ustaliła Katarzyna Szymańska-Borginon, dziennikarka RMF FM, w rezolucji Parlament Europejski ma wezwać unijne instytucje i państwa do stworzenia odpowiednich ram prawnych, które pozwolą uznać niektóre kraje za "sponsorów terroryzmu". Wśród nich ma znaleźć się również Rosja.

"Pociągnęłoby to za sobą szereg istotnych konsekwencji dla tych państw i poważnie ograniczyłoby stosunki Unii Europejskiej z tymi krajami" - podkreśla RMF FM, dodając, że w rezolucji będzie także wzmianka o uderzeniu rakiety w Przewodowie, gdzie zginęło dwóch polskich obywateli.

Rezolucja będzie głosowania w przyszłym tygodniu na sesji europarlamentu w Strasburgu.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Andrzej Duda podczas konferencji prasowejDuda pojechał do Przewodowa. Zwrócił się z apelem ws. rodzin ofiar

Tragedia w Przewodowie

W Przewodowie we wtorek po południu w wyniku uderzenia rakiety i eksplozji zginęły dwie osoby. Po naradach i konsultacjach, jakie odbyły się od momentu tego tragicznego zdarzenia, przedstawiciele władz przekazali, że rakieta była wystrzelona z terytorium Ukrainy. Miało to związek z działaniami kontrofensywnymi, jakie ukraińska obrona rakietowa i powietrzna przeprowadzała w związku ze zmasowanym atakiem Rosji na terytorium Ukrainy. Trwa śledztwo badającej wszystkie okoliczności zdarzenia. Prezydencki minister Jacek Kumoch poinformował, że na miejscu zdarzenia w Przewodowie pracują ukraińscy eksperci.

Prezydent Andrzej Duda i rząd omawiali szczegółowo zdarzenie w Przewodowie już we wtorek wieczorem i w nocy, a także w środę. Zwołano naradę w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego z ministrami resortów siłowych, szefami służb specjalnych oraz z dowódcami. Odbyło się także spotkanie w ramach Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Wyrazy solidarności z Polską po incydencie przy granicy z Ukrainą przekazali sojusznicy i liderzy państw Unii Europejskiej.

Władimir PutinRosja kpi po wyroku ws. zestrzelenia Boeinga 777. "Cios w reputację"

Więcej o: