Nieoficjalnie: Rosjanie nie dostali wiz. Ich delegacja OBWE nie wjedzie do Polski

Polska prawdopodobnie nie wyda wiz członkom rosyjskiej delegacji Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy Europejskiej. Przedstawiciele Federacji Rosyjskiej mieli przyjechać do Warszawy na jesienną sesję Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE, którą zaplanowano na koniec listopada.

O tym, że rosyjska delegacja OBWE nie wjedzie do Polski, informuje nieoficjalnie RMF FM. Jak podaje stacja, odmowa wydania wiz parlamentarzystom z Rosji jest prawdopodobnie związana między innymi z sankcjami, które obowiązują na linii Zachód-Moskwa. W tej sprawie nie ma jednak jeszcze oficjalnego stanowiska polskich władz. 

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Gen. Polko: Rosja będzie czyniła wszystko, żeby to zdarzenie przedstawiać jako prowokację strony ukraińskiej

Sankcje nałożone na obywateli Rosji po rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji na Ukrainę dotyczą między innymi podróżowania jej obywateli do części państw Unii Europejskiej. Członkowie delegacji OBWE mieli również usłyszeć, że ich przyjazd do Polski naruszyłby zasadę solidarności z Ukrainą - podaje RMF FM. Jesienna sesja Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE jest zaplanowana na dni 24-26 listopada w Warszawie. Na spotkanie miało przyjechał kilkunastu przedstawicieli Rosji

Na stronie głównej Gazeta.pl prowadzimy relację na żywo - także przez całą noc - w związku z eksplozją rakiety na terytorium Polski:

Ukraina: Ataki ciężką artylerią w obwodzie dniepropietrowskim

We wtorek Rosjanie przeprowadzili najbardziej zmasowane ataki na Ukrainę od początku inwazji 24 lutego br. Premier Ukrainy Denis Szmyhal poinformował premiera Mateusza Morawieckiego o szczegółach rosyjskiego ataku. Szmyhal przekazał, że Rosja użyła wczoraj około 80 rakiet i wiele z nich uderzyło w obwody graniczące z Polską. Po południu w Przewodowie w powiecie hrubieszowskim spadł pocisk produkcji rosyjskiej, w wyniku czego śmierć poniosło dwóch Polaków.

Wcześniej w ciągu dnia premier rozmawiał z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i premierem Holandii Markiem Rutte oraz premier Włoch Giorgią Meloni. Mateusz Morawiecki w oświadczeniu po nadzwyczajnym posiedzeniu rządu poinformował, że Rada Ministrów zadecydowała o podjęciu trzech kroków w związku z sytuacją.

To podniesienie gotowości bojowej wybranych oddziałów sił zbrojnych, ze szczególnym uwzględnieniem monitorowania przestrzeni powietrznej. Prowadzone są konsultacje z sojusznikami w sprawie użycia artykułu 4. Traktatu Północnoatlantyckiego, który uruchamia konsultacje w ramach NATO. Zdecydowano również o wezwaniu ambasadora Rosji w Warszawie do Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: