Rosja komentuje doniesienia o rosyjskich rakietach w Polsce. "Eskalacja sytuacji"

Ministerstwo Obrony Rosji odniosło się do informacji AP o dwóch rosyjskich rakietach, które miały uderzyć w wieś Przewodów w województwie lubelskim. Jak podaje Kommiersant, doniesienia te nazwano "prowokacją".

"Wypowiedzi polskich mediów i urzędników o rzekomym upadku 'rosyjskich' rakiet w rejonie wsi Przewodów to celowa prowokacja mająca na celu eskalację sytuacji" - czytamy w oświadczeniu Ministerstwa Obrony Rosji na Telegramie.

"Nie przeprowadzono żadnych araków na cele w pobliżu ukraińsko-polskiej granicy żadnymi rosyjskimi środkami rażenia. Szczątki (pocisków - red.) widoczne we wpisach polskich mediów z miejsca zdarzenia we wsi Przewodów nie mają nic wspólnego z rosyjską bronią" - przekazano dalej.

AP podała, że we wsi Przewodów spadły rosyjskie rakiety. Pentagon nie potwierdza

We wtorek 15 listopada agencja Associated Press, powołując się na wysokiego rangą urzędnika amerykańskiego wywiadu, przekazała, że dwa rosyjskie pociski spadły na Polskę. W wyniku tego zdarzenia śmierć poniosły dwie osoby.

Pentagon przekazał, że nie może potwierdzić tych informacji. Rzecznik Pentagonu gen. Patrick Ryder dodał jednak, że podchodzi do tych doniesień poważnie i podkreślił, że USA będą bronić każdego centymetra terytorium NATO.

- Nie chcę spekulować i mówić o hipotezach. Pracujemy z polskim rządem, z sojusznikami, partnerami, zbieramy więcej informacji, żeby ocenić dokładnie, co się wydarzyło. Określimy, co miało miejsce i potem zdecydujemy, jakie będą dalsze kroki - przekazał generał Ryder.

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Eksplozja w miejscowości Przewodów w województwie lubelskim

We wtorek 15 listopada w miejscowości Przewodów doszło do wybuchu ciągnika - takie były pierwsze informacje podawane przez lokalne media. Od początku przekazywano również, że w wyniku tego zdarzenia zmarły dwie osoby. Z ustaleń Radia Lublin wynika, że do eksplozji doszło na terenie suszarni zbóż około godziny 15:40. 

O godzinie 21:00 odbędzie się posiedzenie rządu. Wcześniej zwołano też spotkanie Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych. Jak przekazał rzecznik rządu Piotr Müller, spotkania zwołano "w związku z zaistniałą sytuacją kryzysową". Nie podano jednak więcej szczegółów.

Więcej o: