Ukraina. Desant Ukraińców na strategiczny półwysep. Pojawiły się nagrania z pontonami

Ukraińska armia się nie zatrzymuje. Po zdobyciu Chersonia, jako kolejny cel obrała sobie półwysep Kinburn w obwodzie mikołajowskim. W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania, na których widać, jak żołnierze ukraińscy płyną na pontonach w kierunku półwyspu.

Ukraińskie siły zbrojne miały przeprowadzić desant na półwysep w sobotę. Na nagraniach, które pojawiły się w mediach społecznościowych widać, jak ukraińscy żołnierze płyną na półwysep w pontonach.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Jednak dowództwo ukraińskiego wojska nie potwierdza oficjalnie tych doniesień. W poniedziałek Andrij Jermak, szef gabinetu Wołodymyra Zełenskiego opublikował tweeta z emotikonami fali, parasola oraz napiętego bicepsa.

Internauci od razu zinterpretowali ten wpis, jako potwierdzenie objęcia kontroli nad półwyspem Kinburn.

Dla Ukraińców Kinburn to tylne drzwi - sposób na przerzucenie sił na lewy brzeg Dniepru bez przekraczania rzeki

- napisał David Phinney, dziennikarz ABC.

Ukraina. Rosjanie umacniają się na lewym brzegu Dniepru

W porannym raporcie ukraiński Sztab Generalny przekazał, że Rosjanie, po wycofaniu się z prawobrzeżnej Chersońszczyzny umacniają się na lewym brzegu Dniepru. Stamtąd, zdaniem ekspertów, rozpoczną ostrzały terytoriów, które niedawno opuścili. Jednocześnie sprzeczne informacje docierają z Mierzei Kinburskiej na Morzu Czarnym, która według nieoficjalnych informacji miała być wyzwolona przez Ukraińców.

We wtorek, w swoim raporcie, ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe" donosiło, że Rosjanie z terenu mierzei dokonują ostrzałów za pomocą wyrzutni rakiet "Grad".

Rosyjskie oddziały wycofane z Chersonia najprawdopodobniej przerzucane są do Donbasu. Tam, na wschodnim odcinku frontu Ukraińcy ostatniej doby odparli 10 rosyjskich szturmów.

Zobacz wideo Prezydent Zełenski odwiedził wyzwolony Chersoń

Wojna w Ukrainie. Rosjanie częściowo przywrócili ruch przez most Kerczeński

W raporcie Sztab poinformował również, że kierowcy samochodów osobowych mogą przejechać przez most po dokładnej kontroli. Równoległe odbywa się też transport za pośrednictwem przepraw promowych. Ponadto strona ukraińska ustaliła, że w obwodzie ługańskim Rosjanie szukają opuszczonych prywatnych domów. Chcą w nich umieszczać żołnierzy rezerwy, którzy przybyli, by uzupełnić straty w jednostkach.

Na całym okupowanym terenie wojska rosyjskie starają się utrzymać zajęte terytoria i koncentrują swoje wysiłki na powstrzymywaniu sił Ukrainy. Umacniają linie obronny na lewym brzegu Dniepru i prowadzą działania ofensywne w obwodzie donieckim, w pobliżu Bachmutu.

Nie przestają też ostrzeliwać pozycji ukraińskich wzdłuż linii kontakt. W ciągu ostatniej doby Rosjanie atakowali ponad 70 razy z wyrzutni rakietowych.

Wojska ukraińskie kontynuują kontrofensywę. Sztab Generalny potwierdził, że w ostatnich dniach w obwodzie ługańskim Ukraińcy rozbili jednostkę wroga. W miejscowości Milowatka zniszczono kwaterę główną tej jednostki. W ataku zginęło 30 rosyjskich żołnierzy, a ponad 20 zostało rannych.

Więcej o: