"FT": Putin nie ostrzegł Xi Jinpinga, że zaatakuje Ukrainę. Podczas ewakuacji zginęli Chińczycy

Z ustaleń "Financial Times" wynika, że Władimir Putin nie ostrzegł z wyprzedzeniem Xi Jinpinga o planowanym ataku na Ukrainę. Naraziło to na niebezpieczeństwo tysiące chińskich obywateli, którzy w lutym przebywali w Ukrainie. Część z nich, choć władze oficjalnie o tym nie mówią, miało zginąć podczas ewakuacji.

"Financial Times" przypomina, że na początku lutego, tuż przed agresją na Ukrainę, Rosja i Chiny ogłosiły partnerstwo "bez ograniczeń". Szeroko zakrojona współpraca między tymi krajami została ogłoszona po wizycie Władimira Putina w Pekinie.

Zobacz wideo Kaczyński ubolewa nad teatrem w sklepie mięsnym. "Mi chodzi o takie porządne teatry"

"Financial Times": Władimir Putin nie poinformował Xi Jinpinga o planowanej inwazji

Teraz "Financial Times", który powołuje się na czterech informatorów zaznajomionych z przebiegiem lutowego spotkania, podaje, że Putin nie poinformował Xi o planowanym ataku na Ukrainę. 

- Putin nie powiedział Xi prawdy - mówi jeden z rozmówców dziennika. - Gdyby nam powiedział, nie znaleźlibyśmy się w takiej niezręcznej sytuacji - dodał. Chiński urzędnik twierdzi, że w momencie ataku w Ukrainie mieszkało ok. 6000 Chińczyków. - Niektórzy z nich zginęli podczas ewakuacji, choć nie możemy tej informacji upublicznić - przyznał. 

Ukraińscy żołnierze w zdobycznym rosyjskim transporterze opancerzonym w rejonie ChersoniaNie było masakry Rosjan. Ruszają przygotowania do kolejnej fazy wojny

Brytyjski dziennik zwraca uwagę, że Putin w październiku przyznał, że nie poinformował o planowanym ataku swojego "bliskiego przyjaciela" Xi Jinpinga. Jednocześnie chiński prezydent, jak czytamy w "FT", zainwestował zbyt wiele kapitału politycznego w relacje z Rosją, by teraz wyrazić niezadowolenie w związku z wojną w Ukrainie. 

*Rosyjski poborowy zbeształ dowódcę w Moskwie. "Po co do diabła to robimy?"

Więcej o: