Papież Franciszek znów to zrobił. Mówił o "czynieniu dobra", cytując książkę o ojcobójstwie

Papież ostatnio zszokował mówiąc o wojnie w Ukrainie i broniąc "narodu rosyjskiego", który zdaniem duchownego nie jest odpowiedzialny za ten konflikt. Franciszek po raz kolejny też zdecydował się zacytować książkę rosyjskiego pisarza Fiodora Dostojewskiego, co nie zostało zbyt dobrze odebrane przez ukraińskie media.

W niedzielę 13 listopada papież Franciszek tradycyjnie przemówił podczas spotkania z wiernymi w ramach modlitwy Anioł Pański w Watykanie. Papież modlił się o pokój w Ukrainie i wezwał do bliskości z tym krajem.

Zobacz wideo Czy papież powiedział coś o Putinie? Mina Andrzeja Dudy na to pytanie bezcenna

Watykan. Papież Franciszek znowu powołuje się na "wielką kulturę rosyjską"

- Pokój jest możliwy, nie ulegajmy rezygnacji wobec wojny - mówił Franciszek podczas modlitwy. Dalej dodał, że "pozostajemy blisko z naszymi braćmi i siostrami na udręczonej Ukrainie, solidarni poprzez modlitwę i konkretne gesty solidarności".

W ukraińskich mediach wytknięto papieżowi inny fragment jego wypowiedzi, która padła w rozważaniach poprzedzających modlitwę. Papież bowiem ponownie zacytował rosyjskiego pisarza Fiodora Dostojewskiego. Franciszek już wcześniej mówił dziennikarzom, którzy wracali z nim samolotem z Bahrajnu, że "Dostojewski dalej nas inspiruje". W niedzielę postanowił więc zacytować fragment książki "Bracia Karamazow", której głównym wątkiem jest ojcobójstwo. 

Papież zachęcał wiernych do "wytrwałości w czynieniu dobra", a w związku z tym przytoczył słowa, które padają w utworze Rosjanina. - Dostojewski pisał: "Nie bójcie się grzechu ludzi, miłujcie człowieka i w grzechu jego, albowiem to jest podobieństwo Bożej miłości i szczyt miłości na ziemi" - cytował Franciszek, który następnie znów napomknął o "wielkiej kulturze rosyjskiej". 

Przeczytaj więcej aktualnych informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.

Papież Franciszek - zdjęcie ilustracyjnePapież bronił "naród rosyjski". Nuncjusz z Kijowa: Odwołał się do humanizmu

Jak podkreślił Kanał24, wyżej podany cytat pochodzi z ostatniej powieści napisanej przez Dostojewskiego. O czym jest fabuła? "Prawdziwy morderca po długich rozważaniach moralnych i religijnych dochodzi do wniosku, że wszystko jest dozwolone na świecie. Co więcej, bohater powieści podszedł do morderstwa ojca z chłodną głową i doskonale się przygotował, zapewniając sobie niepodważalne alibi" - opisuje ukraiński Kanał24.

Także 6 listopada papież mówił o Dostojewskim jako "wielkim humaniście". Oświadczył wtedy też, że "bardzo szanuje rosyjski humanizm". "Mówił tak mimo tego, że ci 'humaniści' codziennie ostrzeliwują Ukrainę i torturują Ukraińców" - dodał Kanał24. Po tych słowach papież otrzymał od przewodniczącego Kościoła katolickiego obrządku bizantyjsko-ukraińskiego fragment rosyjskiej miny, która uderzyła w fasadę cerkwi w Irpieniu i której fragmenty zostały wyjęte z ciał ofiar, których zabiła.

Papież Franciszek podczas środowej audiencji generalnej na placu św. Piotra w WatykanieFranciszek nawiązał do bombardowań: Noszę w sercu ból narodu ukraińskiego

Więcej o: