Wybory w USA. Demokraci utrzymują kontrolę nad Senatem. Pomogły wyniki wyborów w Nevadzie

Catherine Cortez Masto wygrała wybory do Senatu USA w stanie Nevada. Tym samym Partia Demokratyczna ma już 50 przedstawicieli do tej izby. Joe Biden może odetchnąć z ulgą. - Z niecierpliwością czekam na następne lata - komentował wynik wyborów prezydent USA.

Catherine Cortez Masto pokonała byłego prokuratora generalnego Nevady Adama Laxalta. Tym samym demokraci mają już 50 senatorów. Taka liczba mandatów pozwala na utrzymanie większości w Senacie. W przypadku remisu decydujący głos ma przewodnicząca izby, wiceprezydentka USA Kamala Harris.

Przypomnijmy, że do tej pory nierozstrzygnięty pozostał jedynie wynik wyborów do Senatu w Georgii. Tam 6 grudnia odbędzie się dogrywka pomiędzy Raphaelem Warnockiem z Partii Demokratycznej a Herschelem Walkerem startującym z ramienia republikanów.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Jak zauważa Associated Press, Nevada to jeden ze stanów, którego mieszkańców szczególnie dotknęła inflacja i inne zawirowania gospodarcze. Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez AP VoteCast, około trzy czwarte wyborców Nevady stwierdziło, że kraj zmierza w złym kierunku, a około połowa badanych określiła gospodarkę jako "najważniejszą kwestię", jeśli chodzi o przyszłe wybory.

Te sondaże pokazywały, że senatorem z tego stanu może zostać przedstawiciel Partii Republikańskiej. Tak się jednak nie stało, gdyż mieszkańcy Nevady byli wściekli na republikanów po decyzji Sądu Najwyższego w sprawie prawa aborcyjnego. W tym stanie przedstawicieli tej partii uważa się za polityków o zbyt ekstremalnych i stanowiących zagrożenie dla demokracji poglądach. Oliwy do ognia miały również dolać powtarzane fałszywe stwierdzenia, jakoby wybory w 2020 roku zostały sfałszowane. 

- Wiedzieliśmy, że przyzwolenie na wielkie kłamstwo Donalda Trumpa - i mówienie, że wybory zostały sfałszowane, gdy nie ma na to żadnego dowodu - zaszkodzi republikanom. [...] Zbyt wielu z nich i ich kandydatów, wpadło w te pułapki - mówił lider demokratycznej większości w Senacie Chuck Schumer.

Demokraci wygrywają w Nevadzie. "Odparli republikańskie próby odzyskania izby"

AP podkreśla, że demokraci "odparli republikańskie próby odzyskania izby", dzięki czemu "utrudnili udaremnienie programu Bidena". - Zrobiliśmy wiele i zrobimy jeszcze więcej dla Amerykanów - mówił Schumer. - Naród amerykański odrzucił zdecydowanie antydemokratyczny, autorytarny, paskudny i dzielący kierunek, w którym republikanie chcieli poprowadzić nasz kraj - dodał.

Kontrola nad Senatem zapewnia sprawniejszy proces nominacji do gabinetu Joe Bidena oraz wybór kandydatów na sędziów, w tym na miejsca w Sądzie Najwyższym. Dzięki zwycięstwu w Senacie demokraci zachowają również kontrolę nad komisjami i będą mieli prawo do przeprowadzenia dochodzeń lub nadzoru nad administracją prezydenta USA. Będą mogli również odrzucić ustawy zaproponowane przez Izbę Reprezentantów.

- Z niecierpliwością czekam na następne lata - powiedział na szczycie Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej w Kambodży Joe Biden.

Wciąż ważą się losy wyborów do Izby Reprezentantów. Partia Republikańska jest blisko zdobycia większości. Zapewnili już sobie 211 mandatów, a demokraci 203. Do zdobycia większości potrzeba 218 mandatów.

Zobacz wideo Donald Trump będzie chciał wrócić do wyścigu o Biały Dom? Kohut: Jest to realne
Więcej o: