Chersoń wyzwolony, a Ukraińcy świętują. Ale chwileczkę, o co chodzi z tymi arbuzami?

Po tym, jak ukraińskiemu wojsku udało się wyzwolić Chersoń, arbuz całkowicie zdominował media społecznościowe w Ukrainie. Żołnierze robili sobie z nimi zdjęcia, nagrywali filmiki z cieszącymi się z wolności mieszkańcami Chersonia. Nie zabrakło również memy. Nie od dziś wiadomo, że arbuz jest symbolem regionu chersońskiego. Czyżby teraz stał się również symbolem wiary, że wszystko wróci do normy?

Obwód chersoński słynie przede wszystkim z uprawy warzyw i owoców. Najpopularniejsze są uprawy pomidorów i arbuzów. Dobre nasłonecznienie oraz żyzna gleba stanowi idealne warunki dla rolnictwa. Całkowita powierzchnia użytków rolnych w tym regionie stanowi około dwóch milionów hektarów i jest największa w Ukrainie.

O tym, jak ważny dla mieszkańców Chersonia i okolic jest arbuz, niech świadczy to, że kilka lat temu w miejscowości Hoła Prystań stanął pomnik tego owocu. Monument ma prawie dwa metry wysokości i nieco ponad metr szerokości. Teraz stał się symbolem nie tylko regionu chersońskiego, lecz także wiary w odzyskanie wolności i przywrócenia normalności.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Internet zalała fala arbuzów

Po ogłoszeniu wyzwolenia Chersonia zdjęcia i filmy z arbuzami dosłownie zalał media społecznościowe. Internauci udostępniali fotografie, jak jedzą ten owoc. Powstały również memy. Kanadyjski analityk wojskowy Michael MacKay udostępnił nagranie, na którym widać, jak ukraińscy wojskowi wiozą ze sobą prezenty. Oczywiście są to arbuzy.

Korespondentka "The Independent" Bel Trew nagrała filmik przed słynnym pomnikiem arbuza. "Trochę podziobany od ostrzału, ale nadal stoi" - napisała na Twitterze.

Niektórzy już zaczęli szukać porównań do słynnego wyzwania sałata kontra była premier Lis Truss. Przypomnijmy tabloid "Daily Star" chciał sprawdzić, czy Truss poda się do dymisji, zanim główka Sałata zgnije. Sałata wygrała. Tym razem wyzwanie ma dotyczyć Putina i właśnie arbuza.

Zobacz wideo Buzek: Ukraina, jeśli chodzi o drogę do UE, to specjalny przypadek

"A dziewiątego dnia dotknął arbuza i stworzył Chersoń" - napisała ukraińska dziennikarka Margo Gontar, publikując grafikę nawiązującą do fresku Michała Anioła "Stworzenie Adama".

Prześmiewczy filmik z arbuzem w roli głównej udostępnił również bułgarski dziennikarz Christo Grozev. "Biorąc pod uwagę, że arbuz jest symbolem Chersonia, ten kto to zrobił, zasługuje na nagrodę Nobla" - napisał.

Ukraińcy publikują również zdjęcia, jak jedzą ten pyszny owoc. Tak zrobiła m.in. Liubov Tsybulska, doradczyni ukraińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Więcej o: