Wybory w USA. Demokraci o krok od utrzymania Senatu. Wystarczy jeszcze jedno zwycięstwo

Mark Kelly z Partii Demokratycznej ponownie został wybrany na senatora ze stanu Arizona. Dzięki temu zwycięstwu demokratom brakuje, już tylko jednego głosu, aby utrzymać kontrolę nad izbą.

Mark Kelly pokonał republikańskiego inwestora Blake'a Mastersa. Kelly uzyskał 52-proc. poparcie, a Masters - 46 proc. głosów. "Móc służyć jako senator Arizony to jeden z największych zaszczytów mojego życia" - przekazał w oświadczeniu Kelly.

Mark Kelly senatorem z Arizony. Demokraci bliżej wygranej

Kelly senatorem zostanie po raz drugi. Kampania polityka w dużej mierze opierała się na jego poparciu dla praw aborcyjnych, ochronie Social Security (program federalny odnoszący się do emerytur, rent rodzinnych i ubezpieczeń osób niepełnosprawnych), obniżeniu cen leków i zapewnieniu stabilnych dostaw wody podczas suszy.

Zasłynął również tym, że zdystansował się od prezydenta Joe Bidena, m.in. w kwestii bezpieczeństwa granic. Przedstawiał się również jako niezależny senator, który będzie skłonny do sprzeciwu wobec swojej partii.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Z kolei Masters był wielkim zwolennikiem teorii o sfałszowanych wyborach w 2020 roku. Jednak pod presją debaty przyznał, że nie widzi dowodów popierających tę tezę.

Wybory w USA. Głos Kamali Harris będzie kluczowy?

Dzięki wygranej Kelly'ego demokraci zapewnili sobie 49 mandatów w liczącym 100 osób Senacie. Wciąż nieznane są wyniki w dwóch stanach. W Georgii 6 grudnia odbędzie się dogrywka pomiędzy Raphaelem Warnockiem z Partii Demokratycznej a Herschelem Walkerem z republikanów.

Z kolei w Nevadzie wciąż trwa liczenie głosów w pojedynku między republikaninem Adamem Laxaltem a demokratką Catherine Cortez Masto.

Jeśli demokraci wygrają w tym stanie, to utrzymają kontrolę nad izbą i nie będą musieli czekać na wyniki wyborów w Georgii.  Według prawa w Stanach Zjednoczonych w przypadku remisu 50 do 50 kluczowy głos ma wiceprezydent. Tę funkcję sprawuje obecnie demokratka Kamala Harris.

Zobacz wideo Kohut: Notowania Polski po obydwu stronach amerykańskiego podziału są dobre

Partia Republikańska jest z kolei blisko zdobycia większości w Izbie Reprezentantów. Zapewnili już sobie 211 mandatów, a demokraci 203. Do większości potrzeba 218 mandatów.

Więcej o: