USA. Huragan Nicole przeszedł przez Florydę. Zginęły co najmniej dwie osoby. Tysiące domów bez prądu

Nad Florydą przeszła burza tropikalna Nicole.Towarzyszył jej silny wiatr i ulewne deszcze. Zginęły co najmniej dwie osoby, a 350 tys. domów i przedsiębiorstw zostało bez prądu. Wiatr zerwał wiele linii energetycznych, a woda zalała domy.

Gubernator Florydy Ron DeSantis mówił, że żywioł dotknął większą część stanu. Dodał, że władze są gotowe, aby rozpocząć usuwanie skutków burzy.

Nicole uderzyła w czwartek w wybrzeże Florydy niedaleko miejscowości Vero Beach, na północ od Miami. Prędkość wiatru dochodziła wtedy do 120 kilometrów na godzinę. Burza stopniowo słabnie. Meteorolodzy przewidują, że ulewne opady deszczu obejmą południowo-wschodnią część Stanów Zjednoczonych.

Burza przeszła nad Florydą. Huragan może dotrzeć nawet do stanu Nowy Jork

Jak podaje CNN, żywioł po wejściu w głąb lądu osłabł i jest obecnie depresją tropikalną.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Ostrzeżenie przed burzą tropikalną obowiązuje od linii hrabstw Flagler i Volusia na Florydzie do Altamaha Sound w Georgii. Alert burzowy  obowiązuje na tym samym obszarze wraz z ujściem rzeki St. Johns do Georgetown na Florydzie oraz pomiędzy rzeką Anclote i Ochlockonee.

Nicole znajduje się obecnie 40 mil na południowy wschód od Tallahassee na Florydzie. Huragan zmierza w kierunku Georgii. Narodowe Centrum ds. Huraganów (NHC) przewiduje, że burza następnie przejdzie nad zachodnią częścią Karoliny Południowej i będzie zmierzać w kierunku północno-wschodnim. Szacuje się, że burza może dotrzeć nawet do Ohio, Pensylwanii czy Nowego Jorku.

NHC przekazało, że w piątek wieczorem burza rozproszy się, łącząc się z frontem nad środkową częścią Atlantyku.

USA. Tropikalna burza nad Florydą. Tysiące domów bez prądu

W wyniku burzy tropikalnej zginęły co najmniej dwie osoby, a 350 tys. domów i przedsiębiorstw na Florydzie było bez prądu. Wiatr zerwał wiele linii energetycznych, a woda zalewa domy.

W czwartek zamknięto szkoły i uniwersytety, odwołano setki lotów, a lotniska wstrzymały działalność. Część mieszkańców została ewakuowana.

Na nagraniach udostępnionych przez CNN widać zalane ulice. Przez powódź studenci nie mogli wydostać się akademików uczelni Flagler College w St. Augustine na Florydzie.

W mieście Lauderdale-by-the-Sea w hrabstwie Broward zniszczone zostało molo.

Zobacz wideo O co walczy inicjatywa Wschód? Wyjaśnia organizatorka protestu
Więcej o: