Rosja. Władimir Putin zaordynował obowiązkowe szkolenie wojskowe dla dzieci

W roku szkolnym 2023/2024 uczniowie rosyjskich szkół będą musieli zdać nowy, obowiązkowy test - dzieci przejdą podstawowe szkolenie wojskowe. Pomysł ten zyskał poparcie samego Władimira Putina.

Jak informuje rosyjska agencja TASS, która często publikuje propagandowe informacje przekazywane przez władze, w roku szkolnym 2023/2024 uczniowie szkół będą musieli odbyć nowy, obowiązkowy kurs. Będzie on włączony do przedmiotu OBZH, który dotyczy "podstaw bezpieczeństwa życia".

Zobacz wideo Girzyński o budowie muru na granicy z Rosją: Lepiej pobudować coś ponad miarę niż zaniedbać

Rosja. Dzieci mają przejść podstawowe szkolenie wojskowe. Putin na "tak"

Wspomnianym kursem jest podstawowe szkolenie wojskowe. Minister edukacji Rosji Siergiej Krawcow przekazał na konferencji prasowej, że uczestnictwo w nim będzie obowiązkowe. - Kurs będzie prowadzony w ramach przedmiotu OBZH, a przedmiot OBZH jest obowiązkowy - podsumował. 

Najpierw jednak resort edukacji musi przygotować odpowiedni program. Kolejnym krokiem jest przygotowanie nauczycieli do nauczania uczniów podstaw wojskowości. Szkolenie pracowników oświaty ma dotyczyć nawet "zaawansowanych kwestii". Pomysł ten zyskał już poparcie prezydenta Rosji Władimira Putina

Podczas obowiązkowego kursu dzieci w wieku szkolnym będą uczyć się m.in. posługiwania bronią palną. W ramach zajęć dowiedzą się, jak udzielić pierwszej pomocy. Ponadto wstępne szkolenie obowiązkowe "ma mieć charakter pozaszkolny". 

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Wcześniej informowaliśmy, że w szkołach w Rosji od obecnego roku szkolnego prowadzone są także "lekcje patriotyzmu". Nauczyciele powtarzają podczas zajęć propagandowe hasła podawane przez Kreml i media. Dzieci uczą się więc, że to m.in. Zachód jest winny wybuchu wojny w Ukrainie, a nie Rosja, która doprowadziła do tego konfliktu.

Więcej o: