USA. Kolejny pakiet wsparcia wojskowego dla Ukrainy. Jego koszt to 400 mln dolarów

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan zapowiedział w czwartek przekazanie kolejnego pakietu broni dla Ukrainy. Jego wartość to 400 milionów dolarów.

Wśród przekazanej pomocy znajdą się m.in. mobilne systemy obrony powietrznej M1097 Avenger - mobilne wyrzutnie pocisków Stinger oraz rakiety do systemów Hawk. Sullivan zaznaczył, że sprzęt "uzupełni inne dostawy w obszarze obrony powietrznej ze strony  sojuszników i partnerów USA". 

W czasie konferencji prasowej doradca amerykańskiego prezydenta zaprzeczył także doniesieniom, według których Waszyngton miał naciskać na Kijów, by ten rozpoczął negocjacje z Rosją, jeśli Ukraina wyzwoli Chersoń. 

Rosja naciska na negocjacje. W tle poufne rozmowy z USA

"Wall Street Journal", powołując się na rozmowy z anonimowymi urzędnikami z administracji Bidena, ujawnił niedawno, że Sullivan ma przeprowadzać "poufne rozmowy z wysoko postawionymi urzędnikami Kremla". 

Zobacz wideo Girzyński o budowie muru na granicy z Rosją: Lepiej pobudować coś ponad miarę niż zaniedbać

W ostatnich dniach także główni propagandyści Moskwy próbowali naciskać na rozpoczęcie negocjacji z Ukrainą. Wołodymyr Zełenski zaznacza jednak, że domaga się najpierw całkowitego oddania nielegalnie zaanektowanych terenów.

W środę Rosjanie zapowiedzieli, że wycofują się z Chersonia. Ukraińcy apelują jednak o podchodzenie do tych doniesień z rezerwą. Od października w okupowanej części obwodu chersońskiego wojska ukraińskie posunęły się o 36 kilometrów w głąb obrony wroga, odzyskały kontrolę nad 41 miejscowościami. 

Joe Biden: Nowy Kongres wesprze Ukrainę

Tymczasem prezydent USA Joe Biden zabrał głos po wtorkowych wyborach do Izby Reprezentantów i do Senatu. Jak przekazał, spodziewa się, że przyszły Kongres będzie kontynuował wsparcie dla Ukrainy w konfrontacji z Rosją. Podczas konferencji prasowej w Białym Domu amerykański prezydent zadeklarował gotowość współpracy z republikanami, zarówno w sprawach kraju jak i polityce zagranicznej.

Joe Biden ocenił, że choć w wielu miejscach liczenie głosów w wyborach parlamentarnych nadal trwa, to wynik demokratów jest znacznie lepszy niż przewidywano. - Demokraci mieli dobry dzień. Straciliśmy najmniej miejsc w Izbie Reprezentantów niż jakikolwiek prezydent w wyborach połówkowych od 40 lat - powiedział. Joe Biden zadeklarował otwartość na współdziałanie z republikanami. 

Rosyjscy żołnierze w Chersoniu"Spektakularna klęska Rosjan w Chersoniu". Ekspertka: Z ich punktu widzenia oddali własne terytorium

Prezydent USA powiedział, że spodziewa się kontynuowania wsparcia USA dla Ukrainy mimo, że przywódca republikanów Kevin McCarthy oświadczył, iż kontrolowany przez nich Kongres nie będzie wystawiać czeków in-blanko Ukrainie. - Zapewnimy, by Ukraina mogła obronić się i odeprzeć najpotworniejszą agresję jaka miała miejsce od czasów II wojny światowej - mówił amerykański prezydent. Joe Biden dodał, że Stany Zjednoczone nie wystawiają Ukrainie czeków bez pokrycia, a dostarczają niezbędne środki do obrony przed agresorem. Wyraził też przekonanie, że w przyszłym Kongresie z łatwością znajdzie się większość wspierająca Ukrainę.

Ewa Zwolska"Zetka z Zetką". O pracy w bacówce, bezdzietności i polskiej wsi [PODCAST]

Więcej o: