Afganistan. Kobiety nie mogą się bawić - talibowie zakazali im wstępu do parków i wesołych miasteczek

Talibowie zakazali kobietom wstępu do parków oraz wesołych miasteczek. Wcześniej władze Afganistanu zakazały paniom także "przemieszczać się publicznie" bez towarzyszącego im mężczyzny. Ograniczono także możliwości edukacyjne dla dziewczynek.

Jak informuje France24.com, nowe regulacje zostały wprowadzone w tym tygodniu. Kolejne zasady jeszcze bardziej ograniczają obecność kobiet w przestrzeni publicznej. 

Zobacz wideo Nie tylko chrześcijanie wierzą w Jezusa

Afganistan. Kobiety nie mogą się bawić. "Przecież w islamie wolno wychodzić i odwiedzać parki"

Zgodnie z decyzją talibów, kobiety nie będą już miały wstępu do parków oraz wesołych miasteczek w Kabulu - stolicy Afganistanu. - Nie ma szkół, nie ma pracy... Powinniśmy przynajmniej mieć miejsce do zabawy - powiedziała jedna z matek dzieci, która zabawę swoich pociech w parku obserwowała przez okno z domu. 

21-letnia Afganka w rozmowie z AFP powiedziała, że nie pozwolono jej wejść na plac zabaw w parku razem z młodszymi siostrami. - Przecież w islamie wolno wychodzić i odwiedzać parki. Kiedy nie masz wolności we własnym kraju, to po co tutaj mieszkać? - mówiła agencji prasowej Raihana. 

Współwłaściciel jednego z parków rozrywki zamknął diabelski młyn i inne atrakcje, z których zwiedzający mieli zapewniony spektakularny widok na Kabul. Przed wprowadzeniem zakazu park odwiedzały setki osób. W większości były to kobiety z dziećmi. Od środy 9 listopada w "kompleksie nonszalancko spacerowała tylko garstka mężczyzn".

- Bez kobiet dzieci nie przyjdą same - powiedział współwłaściciel parku rozrywki Habib Jan Zaza. Jak dodał w firmę zainwestował miliony dolarów. Bez odwiedzających będzie musiał zamknąć park i zwolnić 250 pracowników. 

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Władimir PutinRosja rekrutuje afgańskich komandosów do walki w Ukrainie

Wcześniej władze Afganistanu zakazały kobietom przemieszczać się w miejscach publicznych bez towarzystwa mężczyzny - męża, starszego brata lub ojca. Dodatkowo kobiety muszą przestrzegać rygorystycznych zasad dotyczących ubioru - w miejscach publicznych muszą mieć zasłonięte całe ciało i twarz, z wyłączeniem oczu. Od ponad roku dziewczęta mogą uczyć się jedynie do piątej klasy szkoły podstawowej. Dorosłe kobiety nie mogą natomiast pracować poza domem. 

Talibowie przejęli władzę w Afganistanie w 2021 roku po tym, jak kraj ten opuściły wojska koalicji zachodniej. 

KabulEksplozja w meczecie w Kabulu. Rośnie liczba ofiar

Więcej o: