Republikanie poprawiają wynik w Izbie Reprezentantów, liczenie głosów trwa. Biden nalega na współpracę

Według przewidywań Edison Research, na które powołuje się Agencja Reutera, republikanie będą mieli w Izbie Reprezentantów o co najmniej 8 mandatów więcej niż dotychczas. Wciąż niejasny jest los trzech mandatów senackich. W Senacie w stanie Georgia do rozstrzygnięcia potrzebna będzie dogrywka.

Jak przewiduje Edison Research, republikanie zdobyli co najmniej 210 miejsc w Izbie Reprezentantów. Do uzyskania większości brakuje im jeszcze ośmiu mandatów. Partia Republikańska odebrała jak dotąd Partii Demokratycznej 16 mandatów, a straciła na rzecz demokratów cztery mandaty sprawowane dotychczas przez polityków Partii Republikańskiej.

Agencja Reutera zauważa, że w Izbie Reprezentantów nierozstrzygnięte zostały losy 33 mandatów. W 21 losy mogą zależeć od niewielkiej liczby głosów. Co prawdopodobnie sprawi, że na ostateczny wynik będzie trzeba poczekać.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Wybory w USA. Niejasny los trzech mandatów senackich. W Georgii dogrywka

Los większości w Senacie również jest niepewny. Wciąż niejasne są rozstrzygnięcia trzech mandatów. W Nevadzie czy Arizonie urzędnicy wciąż liczą głosy. W Georgii będzie potrzebna dogrywka. Zarówno demokrata Raphael Warnock, jak i republikanin Herschel Walker nie uzyskali 50 proc. głosów. (trzeci kandydat Chase Oliver, zgarnął 2 proc. głosów). Druga tura wyborów ma odbyć się 6 grudnia.

Obecnie Partia Republikańska może liczyć na 49 mandatów, aby zdobyć większość w Senacie, potrzebuje 51 mandatów.

"Nawet niewielka większość w Izbie Reprezentantów pozwoliłaby Partii Republikańskiej blokowanie inicjatyw ustawodawczych Joe Bidena" - pisze Reuters.

Joe Biden: Amerykanie oczekują, że republikanie są również gotowi ze mną współpracować

W środę Joe Biden przyznał, że jest przygotowany do pracy z republikanami. Prezydent USA miał rozmawiać telefonicznie z liderem Partii Republikańskiej w Izbie Reprezentantów - Kevinem McCarthym. Polityk republikanów ogłosił zamiar ubiegania się o stanowisko spikera Izby, jeśli jego partia zdobędzie w niej większość.

- Amerykanie dali jasno do zrozumienia, jak sądzę, że oczekują, że republikanie będą gotowi współpracować również ze mną - powiedział na konferencji prasowej w Białym Domu.

Zobacz wideo Kohut: Notowania Polski po obydwu stronach amerykańskiego podziału są dobre

Wybory w USA. Porażka zwolenników Trumpa, największym wygranym DeSantis

Jeszcze przed głosowaniem Joe Biden określił, że wybory będą testem amerykańskiej demokracji. Setki kandydatów Partii Republikańskiej powtarzały twierdzenia Donalda Trumpa, że wybory prezydenckie z 2020 roku zostały sfałszowane.

Reuters zauważa, że wielu kandydatów, których popierał Trump, poniosło porażkę - w tym emerytowany chirurg Mehmet Oz, który przegrał walkę o mandat do Senatu w Pensylwanii z demokratą Johnem Fettermanem.

Tymczasem, republikański gubernator Florydy, Ron DeSantis, który zdaniem ekspertów może rzucić wyzwanie Trumpowi i wystartować w wyborach prezydenckich 2024 roku obronił swoje stanowisko z prawie 20 proc. przewagą nad rywalem z Partii Demokratycznej.

Więcej o: