Wybory w USA. Georgia potwierdza II turę wyborów

Sekretarz stanu Brad Raffensperger potwierdził, że do rozstrzygnięcia pojedynku o mandat senatora w Georgii konieczna będzie druga tura wyborów. Zaplanowano ją na 6 grudnia.

Jak podaje BBC, senator demokratów Raphael Warnock ma 49 proc. głosów, a republikanin Walker ma ponad 48 proc. głosów. Kandydat Partii Libertariańskiej Chase Oliver zgromadził 2,1 proc. głosów.

Żaden z dwóch kandydatów nie uzyskał więcej niż 50 proc. głosów, co oznacza, że musi odbyć się kolejna tura głosowania.

Zobacz wideo Atom z USA czy Korei? Lubnauer: Czy my jesteśmy jak małe dzieci, które uważają, że najpierw spróbują, a potem zobaczą, czy parzy?

Wybory w USA nadal nierozstrzygnięte

W obecnym Senacie demokraci i republikanie mają po 50 mandatów. Według wstępnych wyników, republikanom udało się obronić mandaty ze stanów Ohio, Wisconsin i Karolina Północna. Stracili jednak Pensylwanię, gdzie demokrata John Fetterman pokonał republikanina Mehmeta Oza. W Arizonie prowadzi demokrata Mark Kelly, a w Nevadzie wygrywa republikanin Mark Laxalt.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl  

W obu stanach policzono jednak mniej niż trzy czwarte głosów. W Georgii demokratę Raphaela Warnocka i republikanina Hershella Walkera dzieli zaledwie pół procent głosów. Obaj mają jednak niewielkie szanse na przekroczenie 50 procent, co oznacza, że obu kandydatów prawdopodobnie czeka dogrywka na początku grudnia. W wyborach do 435-osobowej Izby Reprezentantów Republikanie mają na razie 202 miejsca i są na prowadzeniu w kolejnych dwudziestu stanach. Liczenie głosów trwa.

Siergiej SzojguSzojgu ogłasza wycofanie sił z Chersonia. "Tak brzmi porażka", "Obejrzyj ten film"

Komentatorzy podkreślają, że wbrew przewidywaniom w wyborach do Kongresu nie doszło tak zwanego „czerwonego tsunami", czyli wyraźnego zwycięstwa partii republikańskiej. Mimo to republikanie mają nadal większa od demokratów szansę przejęcia Izby Reprezentantów.

 

Więcej o: