Pentagon podał nowe dane o stratach Rosjan. Ukraińcy zniszczyli nawet połowę ich czołgów

Z danych Pentagonu wynika, że podczas wojny w Ukrainie zginęło kilkadziesiąt tysięcy rosyjskich żołnierzy. Więcej, niż poległo podczas interwencji ZSRR w Afganistanie w latach 80. XX wieku. - Rosja wyjdzie z tej wojny słabsza, niż była - powiedział amerykański wiceminister obrony ds. politycznych Colin Kahl.

Przedstawiciel Pentagonu wziął udział w konferencji prasowej w ramach spotkania "Project for Media and National Security", zorganizowanego przez Uniwersytet Jerzego Waszyngtona. Jak przekazał, Rosjanie zaangażowali w wojnę w Ukrainie już ponad 80 proc. swoich wojsk lądowych.

Zobacz wideo Senat przyjął uchwałę o uznaniu rządu Federacji Rosyjskiej za reżim terrorystyczny

Wojna w Ukrainie. Pentagon przedstawił nowe dane. "Putin już poniósł porażkę"

- Rosja straciła w tej wojnie około połowy wszystkich swoich czołgów i większość precyzyjnych pocisków rakietowych - powiedział Colin Kahl cytowany przez CNN. - W Ukrainie zginęło kilkadziesiąt tysięcy rosyjskich żołnierzy, a zatem więcej, niż podczas inwazji Związku Radzieckiego na Afganistan w latach 80. XX wieku. Rosja wyjdzie z tej wojny słabsza, niż była przed rozpoczęciem agresji - ocenił dalej wiceminister.

Według polityka sankcje nakładane na Rosję przez Zachód oraz kontrola eksportu "bardzo utrudnią Rosji odbudowę wojska". - Sankcje i kontrola eksportu sprawią, że będzie im bardzo trudno przywrócić stan armii sprzed inwazji. Putin rozpoczął tę wojnę, próbując unicestwić niezależny, demokratyczny kraj. Nie udało mu się i to się już nie zmieni. Suwerenna, demokratyczna Ukraina przetrwa - stwierdził wiceszef Pentagonu i podkreślił, że Putin już "poniósł porażkę", a inwazja na Ukrainę była "poważnym błędem strategicznym Kremla". 

Przeczytaj więcej informacji o wojnie w Ukrainie na stronie głównej Gazeta.pl.

Siergiej Szojgu Szojgu ogłasza wycofanie sił z Chersonia. "Tak brzmi porażka", "Obejrzyj ten film"

Wojna w Ukrainie. Jakie straty ponieśli Rosjanie?

Z informacji przekazanych przez Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy wynika, że w wyniku inwazji zginęło już 77 950 rosyjskich żołnierzy. Ukraińcom udało się też zniszczyć:

  • 2801 czołgów, 
  • 5666 pojazdów opancerzonych, 
  • 278 samolotów bojowych, 
  • 260 śmigłowców, 
  • 1802 systemy artyleryjskie, 
  • 205 systemów przeciwlotniczych,
  • 399 pocisków manewrujących,
  • 16 okrętów. 

W ostatnim czasie Rosjanie na masową skalę zaczęli wykorzystywać drony z Iranu. Chociaż nie są one tak precyzyjne jak Bayraktary, których używa Ukraina, to wysyłane w dużej grupie sprawiają, że niektóre z nich przedzierają się przez ukraińskie systemy obrony. Bezzałogowce używane są m.in. do atakowania infrastruktury cywilnej i obiektów mieszkalnych. 

Maria Zacharowa Rosja czuje, że przegra wojnę? Zacharowa naciska na negocjacje

Więcej o: