Szojgu ogłasza wycofanie sił rosyjskich z Chersonia. "Obejrzyj ten film, aby poczuć atmosferę" [WIDEO]

W mediach społecznościowych pojawiło się wideo, które przedstawia moment, gdy minister obrony Rosji Siergiej Szojgu nakazuje generałowi Siergiejowi Surowikinowi rozpoczęcie wycofywania sił rosyjskich z zachodniego brzegu Dniepru w Chersoniu. "Tak brzmi porażka" - komentują eksperci.

"Tak brzmi porażka. Nawet, jeśli nie mówisz po rosyjsku, obejrzyj ten film Shoigu, aby poczuć tę atmosferę" - napisał na Twitterze prof. nauk politycznych Michael McFaul.

Na Twitterze pojawił się film, na którym minister obrony Rosji Siergiej Szojgu nakazuje generałowi Siergiejowi Surowikinowi rozpoczęcie wycofywania sił rosyjskich z zachodniego brzegu Dniepru. W swoim wystąpieniu Szojgu powiedział, że "życie żołnierzy Rosji jest zawsze priorytetem".

Decyzja ma związek z ukraińskimi atakami w pobliżu Chersonia. Dowódca wojsk rosyjskich w Ukrainie, gen. Siergiej Surowikin, przekazał, że nie ma dalszej możliwości zaopatrywania miasta.

Zobacz wideo Girzyński o budowie muru na granicy z Rosją: Lepiej pobudować coś ponad miarę niż zaniedbać

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W ostatnich tygodniach pojawiło się wiele doniesień na temat przymusowej "ewakuacji" ludności cywilnej z lewobrzeżnej części obwodu chersońskiego. Rzecznik Sztabu Generalnego Ukrainy Ilja Jewłasz powiedział, że pod pozorem ewakuacji wojska rosyjskie nadal plądrują zajęte miejscowości, wywożąc na przykład sprzęt z placówek medycznych i panele słoneczne.

- Kontynuowana jest tak zwana "ewakuacja" mieszkańców z tymczasowo okupowanych terenów obwodu chersońskiego. Od 31 października z osady Hornostajówka trwa ewakuacja kolaborantów wraz z rodzinami, personelem medycznym i sprzętem z centralnego szpitala rejonowego. Władze okupacyjne dały miejscowym mieszkańcom Nowej Zburiwki 3 dni na wyjazd w głąb okupowanego terytorium lub na terytorium Federacji Rosyjskiej. Ludność jest ostrzegana, że od 5 listopada nastąpi przymusowa ewakuacja - powiedział Ilja Jewłasz. 

Więcej o: