Egipt. Najważniejsze odkrycie XXI wieku? Tunel, który może prowadzić do grobu Kleopatry

Lokalizacja grobu Kleopatry VII od lat jest zagadką dla archeologów. Teraz pod świątynią odkryli oni podziemny tunel o długości kilometra. Podejrzewają, że może prowadzić do miejsca spoczynku ostatniej królowej Egiptu.

Zespół badawczy kierowany przez Kathleen Martinez z Uniwersytetu w Santo Domingo odkrył tunel. Znajduje się on 13 metrów pod egipską świątynią Ozyrysa w mieście Tapuziris Magna niedaleko Aleksandrii. Ma ponad kilometr długości i ok. 2 metrów wysokości - przekazało 5 listopada egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności. Archeolodzy podejrzewają, że przejście może prowadzić do grobowca Kleopatry.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Niecodzienne znalezisko w samym centrum miasta. Ma ponad 500 lat. Zobaczyliśmy je z bliska

Egipt. Grób Kleopatry byłoby najważniejszym odkryciem archeologicznym

Archeolodzy wykopali również pieniądze z okresu ptolemejskiego z wizerunkiem Kleopatry oraz zniszczone rzeźby - niezidentyfikowanego władcę Egiptu i wysoko postawionego urzędnika. Choć szansa na odnalezienie szczątków królowej wynosi 1 proc., to samo zlokalizowanie jej grobowca byłoby najważniejszym odkryciem archeologicznym dokonanym w XXI w. - podkreśliła Kathleen Martinez.

W 2020 roku w pobliżu świątyni zespół Kathleen Martinez odkrył cmentarz z 22 mumiami. Wszystkie miały głowy zwrócone w stronę Taposiris Magna, starożytnego portu nad Morzem Śródziemnym, leżącego 45 km na zachód od Aleksandrii. Zdaniem archeolożki to dowód na to, że w okolicy starożytnego portu została pochowana ważna osoba.

"Lokalizacja grobowca Marka Antoniusza i Kleopatry VII z 30 roku p. n. e. pozostaje nieznana, chociaż archeolodzy są pewni, że znajduje się gdzieś w pobliżu egipskiego miasta Aleksandria. Są przekonani, że wykopaliska w starożytnym mieście Taposiris Magna, wraz ze świątynią, która stoi do dziś, pozwolą im wkrótce odkryć miejsce spoczynku pary kochanków" - pisał wówczas portal Historykon.

Izrael. Znaleziono 900-letni mieczIzrael. Nurek odkrył 900-letni miecz na dnie morza. "Jest w idealnym stanie"

Egipt. Odkryty tunel to replika tunelu Eupalinosa, wybitne osiągnięcie starożytnych inżynierów

Na razie archeologom nie udało się ustalić, kiedy zostało wybudowane odkryte przez nich przejście. Szacują, że pochodzi z okresu od 304 do 30 r. p.n.e., gdy Egiptem rządziła dynastia Ptolemeuszy. Zdaniem badaczy tunel spełniał funkcję kanału wodociągowego, który dostarczał mieszkańcom wodę. 

- Ten tunel jest dokładną repliką tunelu Eupalinosa w Grecji uważanego za jedno z największych osiągnięć starożytnych inżynierów - mówi Live Science Kathleen Martinez.

Władze dały Kathleen Martinez dwa miesiące na przeprowadzenie kolejnych badań i potwierdzenie swoich teorii.

 

Krzemienny grot znaleziony przez małą turystkę w jeziorze w IławieIława. Dzieci wyłowiły z jeziora dziwny kamień. A to zabytek sprzed 5000 lat

Więcej o: