Sky News: Rosja zapłaciła 140 mln euro za irańskie drony. Teheran miał przejąć zrabowany w Ukrainie sprzęt

140 mln euro miała zapłacić Rosja za irańskie drony - dowiedziała się stacja Sky News. Ponadto do Teheranu przekazano amerykańskie i brytyjskie uzbrojenie, które miało trafić do wojsk Ukrainy, ale zostało przejęte przez Rosjan.

W ubiegłym tygodniu Iran przyznał, że przekazał Rosji drony, ale jeszcze przed wojną. Przeczyła temu sama Ukraina. Stacja Sky News dowiedziała się teraz od powiązanego ze służbami bezpieczeństwa anonimowego rozmówcy, że transakcja odbyła się 20 sierpnia. Wówczas w Teheranie wylądowały dwa rosyjskie samoloty, co mają potwierdzać zdjęcia satelitarne. 

Zobacz wideo Bayraktar to przyjaciel ukraińskich żołnierzy. Użycie dronów w wojnie budzi jednak etyczne wątpliwości

Rosja za irańskie drony zapłaciła w gotówce i broni

Jeden z samolotów dostarczył 140 mln euro w gotówce. Na pokładzie drugiego znalazło się uzbrojenie, które miało trafić do Ukrainy, ale przejęli je Rosjanie: rakiety przeciwpancerne Brytyjczyków (NLAW), oraz Amerykanów (Javelin), a także przeciwlotnicza rakieta Stinger - informuje źródło Sky News. 

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Broń ma posłużyć do tzw. inżynierii odwrotnej. Już w 2011 roku Iran pochwycił amerykańskiego drona. Zbadanie go pozwoliło na opracowanie technologii, dzięki której stworzono drony Shaded. To właśnie te urządzenia zostały przekazane Rosji.  

Teheran miał przekazać Rosji 100 dronów Shahed-136, 60 mniejszych jednostek Shahed-131 i sześć dronów Mohajer-6. Według rozmówcy telewizji w ostatnich dniach Moskwa i Teheran zawarły umowę na dalsze dostarczanie dronów. 

Iran dostarcza drony Rosji

Od kilku tygodni Rosjanie atakują ukraińskie miasta - w tym obiekty cywilne - dronami produkcji irańskiej. Podzespoły w maszynach przechwyconych przez stronę ukraińską mają często niedawną datę produkcji, co świadczy, że i same drony pochodzą prosto z irańskich fabryk. Pod koniec sierpnia agencje informacyjne informowały, że Teheran sprzedał "setki" dronów rosyjskiej armii, a niedawno donosiły o gotowości irańskiego reżimu do dostaw rakiet balistycznych dla wyczerpanej wojną rosyjskiej armii.

Rosjanie używają dronów do ataków w szczególności wymierzonych w infrastrukturę energetyczną i hydrologiczną. Najczęściej używają dronów Shahed-136, przemianowanych w Rosji na Geran-2. Kreml zaprzecza, że w Ukrainie używa irańskich dronów.

Więcej o: