Korea Północna szyje mundury dla Rosjan. Tak zdobywają zagraniczne waluty

Korea Północna szyje mundury dla rosyjskich żołnierzy walczących w Ukrainie. W ten sposób Pjongjang może pozyskać zagraniczne waluty - co stanowi pogwałcenie restrykcji nałożonych na Północ przez ONZ.

Radio Wolna Azja (RFA) przekazało w poniedziałek 7 listopada, że Korea Północna szyje mundury dla rosyjskiego wojska. Ubrania te są następnie wysyłane żołnierzom walczącym w Ukrainie. Informacje mają pochodzić ze źródeł w Korei Północnej. 

Zobacz wideo Paweł Kowal: "Korea Północna inaczej rozumie pojęcie denuklearyzacji"

Korea Północna szyje mundury dla armii Rosji. "Niektóre fabryki znów zarabiają zagraniczną walutę"

Z danych RFA wynika, ze mundury dla rosyjskiego wojska powstają w fabryce odzieży eksportowej w dzielnicy Moranbong w Pjongjangu. Produkcja ma trwać co najmniej od miesiąca. Na tym jednak nie koniec - mundury szyją bowiem także dwie inne fabryki w stolicy kraju oraz kolejne w innych częściach Korei Północnej. 

- Robią mundury zimowe i bieliznę, które mają być używane przez żołnierzy na wojnie z Ukrainą - przekazało źródło. Anonimowy rozmówca dodał, że zamówienie dotyczy także zimowego obuwia dla wojskowych. Same ubrania mają być natomiast szyte z materiałów dostarczonych przez Rosję. 

Informator RFA przekazał również, że Rosja złożyła bardzo duże zamówienia, a ich realizowaniem zajmują się jedne z największych fabryk w Korei Północnej. Każda z nich ma zatrudniać od 500 do nawet 1000 pracowników. Ponadto całe działanie fabryk zostało skoncentrowane właśnie na umowie z Rosją. Po wykonaniu zlecenia mundury mają być przewiezione do Rosji koleją. Ruch towarowy między tymi państwami został wznowiony w ubiegłym tygodniu - wcześniej został zawieszony na trzy lata z powodu epidemii koronawirusa. 

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Korea Północna prowadzi testy rakietowe. Na zdjęciu Kim Dzong UnKorea Północna grozi USA i Korei Płd. Wyjaśniła powody testów rakietowych

- Niektóre fabryki odzieżowe w Pjongjangu znów zarabiają zagraniczną walutę - przekazało kolejne źródło. Jak zauważa RFA, we wrześniu 2017 roku przyjęta została rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ, która zakazuje eksportu tekstyliów z Korei Północnej. Tym samym ONZ chciało odciąć reżim Kim Dzong Una od zagranicznych walut, które mogą być wykorzystywane do zakupów w ramach zbrojeń jądrowych lub balistycznych.

Z danych amerykańskich służb wynika, że Korea Północna dostarcza Rosji znaczną ilość amunicji artyleryjskiej. Według Białego Domu takie działanie nie przełoży się jednak na wyniki na froncie.

Kim Dzong UnPociąg z Korei Północnej do Rosji. Wcześniej doniesienia o dostawach broni

Więcej o: