Tajne negocjacje pokojowe USA i Rosji? Kreml zaprzecza

- Rosja nie ma warunków wstępnych do rozmów z Ukrainą - powiedział TASS wiceminister spraw zagranicznych Rosji Andriej Rudenko. Jak przekazał, USA i Moskwa nie prowadzą żadnych negocjacji na temat Ukrainy.

Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Andriej Rudenko przekazał, że Kreml i USA nie prowadzą negocjacji na temat Ukrainy. Polityk przekonuje, że Rosja zawsze "deklarowała gotowość do negocjacji z Ukrainą", a także, że zostały one przerwane nie z winy Moskwy - podaje TASS.

- Rosja nie ma warunków wstępnych do rozmów z Ukrainą - dodał.

Zobacz wideo Girzyński o budowie muru na granicy z Rosją: Lepiej pobudować coś ponad miarę niż zaniedbać

"Wall Street Journal" podał w poniedziałek, że doradca prezydenta USA Joe Bidena do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan prowadził w ostatnich miesiącach poufne rozmowy z wysoko postawionymi urzędnikami Kremla.

Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział z kolei, że jest otwarty na rozmowy z Rosją, ale tylko na "prawdziwe" negocjacje, które mają przywrócić granice Ukrainy, przyznać jej odszkodowania za rosyjskie ataki i ukarać winnych zbrodni wojennych - podaje Reuters.

"WSJ" o poufnych rozmowach Kremla i USA. Ekspert wyjaśnia 

Gazeta rozmawiała z kilkoma urzędnikami amerykańskiej administracji, którzy stwierdzili, że Jake Sullivan naciska na kontakty z Rosją. Jak podkreślali, inni przedstawiciele amerykańskiej administracji uważają, że rozmowy te nie będą owocne w obecnej sytuacji dyplomatycznej i wojskowej.

Biały Dom oficjalnie nie odniósł się do sprawy.  - To tylko pokazuje, że tego rodzaju kontakty są zachowane pomiędzy dwoma stronami - mówi w rozmowie z Gazeta.pl amerykanista Andrzej Kohut.

Jak zaznacza ten, kto dopuścił do przecieku tych informacji, mógł kierować się intencjami politycznymi, żeby pokazać części przestraszonego elektoratu USA, że takie rozmowy są prowadzone. - W USA jest obawa, że Rosja może użyć broni nuklearnej i te rozmowy tego dotyczyły  - dodał Kohut. 

Prezydent USA Joe Biden w Białym Domu.Tajne rozmowy USA i Kremla. Kohut: Przeciek mógł mieć intencje polityczne

Jak podkreśla ekspert, rozmowy USA z Rosją nie są niczym nowym, podczas zimnej wojny też się takie rozmowy toczyły. - Myślę, że ten przeciek mógł być przypadkowy lub miał mieć na celu [pokazanie - red.], że Joe Biden i jego administracja nie zaniedbują tego ryzyka i starają się podtrzymywać kontakty z Rosjanami, żeby nie doszło do użycia broni jądrowej - stwierdził.

Kampania przed wyborami do Kongresu USA - Donald TrumpTrump może wystartować o fotel prezydenta. "Bardzo ważne oświadczenie"

Więcej o: