USA: Kadyrow i "kucharz Putina" wzmacniają swoje wpływy w Rosji. "Osłabiają siły zbrojne"

Rosyjski oligarcha Jewgienij Prigożyn i czeczeński przywódca Ramzan Kadyrow umacniają swoje interesy w Rosji i na terenach okupowanej Ukrainy. "Kadyrow i Prigożyn podważają formalne rosyjskie siły zbrojne" - wskazuje amerykański Instytut Badań nad Wojną.

Rosyjska prowojenna frakcja "siłowików" powiększa swoje wpływy, aby wzmocnić własne interesy w Rosji i na terenach okupowanej Ukrainy, ale niekoniecznie w celu wygrania wojny - zauważa amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym sprawozdaniu, opublikowanym 7 listopada.

Jewgienij Prigożyn"Kucharz Putina": "Ingerowałem w wybory w USA". Biały Dom odpowiada

ISW: Jewgienij Prigożyn buduje własną milicję i umacnia władzę w Rosji

Rosyjski oligarcha Jewgienij Prigożyn, znany jako "kucharz Putina", potwierdził w niedzielę, że otwiera centra szkolenia i zarządzania dla milicji ludowych w rosyjskich obwodach Kursk i Biełgorod, które będą funkcjonować poza rosyjskimi siłami zbrojnymi - czytamy. Wcześniej amerykańscy eksperci oceniali, że Prigożyn chce wzmocnić swoją niezależną władzę - miał spotkać się z biznesmenami obwodu kurskiego w sprawie powołania regionalnej milicji ludowej. Spotkanie obyło się w Dzień Jedności Rosji (4 listopada).

Więcej informacji z Rosji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Oligarcha mówił, że rosyjscy urzędnicy muszą przydzielać odpowiedzialność regionalnym firmom za zaopatrywanie wspomnianej milicji, zamiast polegać na Kremlu. "To sugeruje, że próbuje on rozwijać swoją skoncentrowaną na Wagnerze bazę władzy w Rosji, jednocześnie podkopując rosyjskie operacje na Ukrainie" - czytamy w sprawozdaniu ISW.

Jak pisze ISW, pod koniec października Jewgienij Prigożyn zaczął budować niezależną fortyfikację o nazwie "Linia Wagnera" w obwodzie biełgorodzkim. "Prigożin konsekwentnie zniesławia gubernatora Sankt Petersburga Aleksandra Biegłowa, a niedawne wielkie otwarcie Centrum Wagnera w Sankt Petersburgu w Dzień Jedności może sugerować, że Prigożyn próbuje zinfiltrować sferę biznesową miasta" - czytamy.

Rosyjscy rekruci w regionalnym wojskowym centrum rekrutacyjnym w Rostowie nad Donem, Rosja"Kucharz Putina" stworzy ośrodki szkoleniowe "pospolitego ruszenia"

Wojna w Ukrainie. Ramzan Kadyrow buduje biznes na okupowanych terenach

Kolejny członek "siłowików", czeczeński przywódca Ramzan Kadyrow, również ma próbować zabezpieczać możliwości biznesowe, korzystając z rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Ukraińskie Centrum Oporu zauważyło, że Kadyrow i jego dowódcy polowi rozwijają sieci biznesowe na okupowanych terytoriach. Wcześniej ukraińscy urzędnicy twierdzili, że ludzie Kadyrowa otrzymali łupy z Mariupola za udział w zajęciu miasta w marcu i kwietniu br.

"Kadyrow, podobnie jak Prigożyn, zachęcał do wstąpienia do jego sił, osłabiając możliwości rosyjskich sił zbrojnych" - podaje ISW, powołując się na doniesienia z Ukrainy. Jak czytamy dalej w sprawozdaniu amerykańskich ekspertów, obie postacie pozostają niezależne w Rosji "ze względu na zależność Putina od swoich sił na Ukrainie".

Jewgienij Prigożyn ma mieć również dostęp do kluczowych osób na Kremlu. Ukraińskie Centrum Narodowego Oporu powiadomiło, że oligarcha odbył nieoficjalne spotkanie z szefem administracji Putina Antonem Wajno, a rozmowy miały dotyczyć negatywnego wpływu Putina na działania rosyjskiego wojska i krytyki rosyjskich dowódców. Wcześniej amerykańska prasa informowała, że "kucharzowi" Putina zdarza się krytykować bezpośrednio przywódcę Rosji za jego decyzje ws. wojny w Ukrainie.

Zobacz wideo "Putin postawił wszystko na jedną kartę. Dał ostatnią szansę generałom"
Więcej o: