Watykan. Papież Franciszek ma problemy ze zdrowiem. Sytuacja jak z Janem Pawłem II

Papież Franciszek udał się w podróż do Bahrajnu. Po wejściu na pokład samolotu duchowny musiał złamać swoją tradycję witania się z przedstawicielami mediów. Po raz pierwszy to dziennikarze podchodzili do Franciszka, który kolejno zapraszał ich do siebie.

W czwartek 3 listopada papież Franciszek wyruszył w podróż do Bahrajnu. Franciszek, przyjmując zaproszenie króla Hamada ibn Isa al-Chalifa, stał się pierwszym papieżem w historii, który odwiedzi ten azjatycki kraj. 

Zobacz wideo Czy papież Franciszek przyleci do Polski? Szrot: To jest decyzja Ojca Świętego. Prezydent go zaprosił

Watykan. Papież Franciszek ma problemy z poruszaniem się. Po raz pierwszy nie przywitał się z dziennikarzami

Dziennikarze zwrócili uwagę, że w czasie lotu z Rzymu papież Franciszek po raz pierwszy nie przeszedł wśród dziennikarzy zgromadzonych w samolocie. Zamiast tego przedstawiciele mediów podchodzili kolejno do papieża - tak samo, jak miało to miejsce podczas podróży Jana Pawła II.

Papież przyznał, że zmaga się z bardzo silnym bólem kolana. Wyjaśnił, że dzień wcześniej miał fizjoterapię, a po niej zawsze odczuwa dyskomfort. Przeprosił też dziennikarzy, że musiał złamać tradycję, a następnie podziękował im, że towarzyszą mu w podróży. - To będzie podróż interesująca, która skłoni do myślenia - zapewniał Franciszek. 

85-letni duchowny cierpi nie tylko na ból kolana, ale też m.in. na rwę kulszową. Od jakiegoś czasu porusza się głównie na wózku inwalidzkim. Podczas wizyty w Meksyku klerycy zapytali papieża, jak radzi sobie ze swoimi dolegliwościami. - Wiecie, czego potrzebuję na moje problemy z nogą? Odrobiny tequili  - zażartował Franciszek. W kwietniu odniósł się natomiast do bólu kolana. - To ta dolegliwość, którą kiedyś nazywano "bólem zakonnicy", bo to był czas, kiedy tak często modliły się na kolanach, że od tego chorowały - mówił papież.

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Papież Franciszek"Choroba zakonnic" - cierpi na nią papież Franciszek. Czym jest choroba, jak się ją leczy

Papież Franciszek udał się w podróż do Bahrajnu

Podróż papieża do Bahrajnu odbywa się pod hasłem "Na ziemi pokój ludziom dobrej woli", które jest cytatem z Ewangelii św. Łukasza. Watykan podkreślił w oświadczeniu, że celem wyjazdu Franciszka jest pokazanie woli zacieśniania relacji z islamem oraz podkreślenie roli dialogu i pokoju, zwłaszcza w perspektywie wojny w Ukrainie. 

Wizyta w Bahrajnie potrwa cztery dni, a papież zamieszka w rezydencji króla Bahrajnu. Franciszek odwiedzi meczet, katedrę Matki Bożej Arabskiej i odprawi mszę dla około 30 tys. wiernych.

Benedykt XVI na zdjęciu udostępnionym przez amerykańskie seminariumBenedykt XVI na nowych zdjęciach. Trudno rozpoznać papieża-seniora

Więcej o: