Joe Biden pytany o wojska USA stacjonujące w Polsce. "Pozostaną tam przez długi czas"

Prezydent USA Joe Biden oświadczył, że wojska amerykańskie pozostaną w Polsce na długi czas. Biały Dom już wcześniej sugerował, że dodatkowe siły USA skierowane na wschodnią flanką NATO nie opuszczą Europy w przewidywalnej przyszłości.

 Korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski zapytał prezydenta Joe Bidena, na jak długo zamierza pozostawić amerykańskie wojska w Polsce i innych krajach NATO.

- Pozostaną tam na długo - odpowiedział Joe Biden, gdy opuszczał Salę Wschodnią Białego Domu po wystąpieniu na temat gospodarki.

Zobacz wideo Z jakimi propozycjami Joe Biden przyjedzie na szczyt NATO w Madrycie?

W poniedziałek koordynator komunikacji strategicznej Narodowej Rady Bezpieczeństwa Białego Domu John Kirby dał do zrozumienia, że dodatkowe wojska amerykańskie pozostaną na dłużej wschodniej flance NATO, w tym w Polsce.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

- Prezydent Biden skierował dodatkowe 20 000 amerykańskich żołnierzy do Europy, a teraz wprowadziliśmy mechanizm, dzięki któremu mogą oni tam pozostać tam na zasadzie rotacji co najmniej na przewidywalną przyszłość - powiedział John Kirby w odpowiedzi na pytanie Polskiego Radia.

Kirby dodał, że USA traktują bezpieczeństwo wschodniej flanki bardzo poważnie. - Bez względu na to, czy chodzi o pociski hipersoniczne, czy inną broń, bardzo poważnie traktujemy zobowiązanie wynikające z Art. 5 - mówił odpowiadając na pytanie korespondenta Polskiego Radia Marka Wałkuskiego. John Kirby powtórzył, że USA będą bronić każdego centymetra terytorium NATO.

Joe Biden, 2022Joe Biden nie wie, jak zginął jego syn? Użył skrótu myślowego

USA wyśle broń Ukrainie o wartości 275 mln dolarów

Pentagon ogłosił szczegóły pakietu pomocowego, który zostanie wysłany w najbliższym czasie do Ukrainy. Jego wartość oszacowano na 275 milionów dolarów - poinformował pod koniec października rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Ma on wzmocnić kontrofensywę Ukrainy przeciwko rosyjskim wojskom. 

Donieck, Ukraina, 26.10.2022 r.USA wyśle pakiet pomocy do Ukrainy o wartości 275 milionów dolarów

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby przekazał w rozmowie z CNN, że pakiet pomocowy zostanie wysłany do Ukrainy bardzo szybko. "Zdolności obrony powietrznej były i będą nadal priorytetem USA dla Ukrainy" - przekazał w komunikacie Departament Obrony USA.

W pakiecie ma się znaleźć dodatkowa amunicja do systemów rakietowych wysokiej mobilności (HIMARS), które stanowią kluczową broń w walce z rosyjską armią.

Według informacji przekazanych przez Departament Obrony USA, w pakiecie znajdą się przede wszystkim pociski, amunicja i pojazdy, a dokładniej:

  • dodatkowa amunicja do rakietowych systemów artyleryjskich wysokiej mobilności (HIMARS);
  • 500 precyzyjnie naprowadzanych pocisków artyleryjskich kal. 155 mm;
  • 2000 pocisków 155 mm do zdalnie sterowanych min przeciwpancernych (RAAM);
  • ponad 1300 systemów przeciwpancernych;
  • 125 wielozadaniowych pojazdów kołowych o wysokiej mobilności (HMMWV);
  • broń strzelecka i ponad 2 750 000 sztuk amunicji do broni ręcznej;
  • cztery anteny łączności satelitarnej.

 Jest to 24. pakiet pomocy skierowany do Ukrainy od początku władzy Joe Bidena.

Więcej o: