Marian Matusz, Ukrainiec polskiego pochodzenia, zginął na froncie. "Ostatnia droga bohatera"

W czasie walk na ukraińskim froncie zginął Marian Matusz, obywatel Ukrainy polskiego pochodzenia. Mężczyzna pochodził z Mościsk w obwodzie lwowskim. W środę do miasta przywieziono jego ciało. "Ostatnia droga naszego bohatera" - napisała tamtejsza rada miejska.

"Ostatnia droga do domu naszego bohatera Mariana Matusza. Na wieczny odpoczynek wrócił na ojczystą ziemię nasz obrońca" - czytamy na Facebooku rady miejskiej Mościsk. W środę do rodzinnego miasta przewieziono ciało mężczyzny. 

Matusz walczył w jednostce wojskowej A 4220 i zginął podczas misji bojowej - dodano w oświadczeniu. 

W ostatniej drodze poległego żegnali bliscy i wolontariusze. Na kondukt pogrzebowy przybyli licznie mieszkańcy Mościsk. Wcześniej władze zaapelowały do nich o utworzenie "korytarza wdzięczności" i godne powitanie poległego. Pogrzeb mężczyzny zaplanowano na czwartek na godzinę 11.

Zobacz wideo Lekarze bez Granic: Ewakuacja medyczna pacjentów psychiatrycznych

Pod koniec lipca organizacja MMA Polska poinformowała o śmierci Tomasza Walentka, który zginął, pełniąc ochotniczą służbę w Ukrainie. Był polskim zawodnikiem-amatorem MMA (mieszanych sztuk walki), a także członkiem międzynarodowego legionu obrony Ukrainy. 

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Wojna w Ukrainie. Sytuacja na froncie

Rosjanie kontynuują szturmy na wschodzie Ukrainy. Ataki są odpierane przez ukraińską armię. Rosjanie za pomocą artylerii atakują też cywilów. Do ataków używają m.in irańskich dronów kamikadze.

Ostatniej doby, według danych ukraińskiego Sztabu Generalnego, Rosjanie dokonali bezskutecznych szturmów na Bachmut, ale też w kierunku Awdijiwki w obwodzie donieckim. Coraz częściej atakują także w obwodzie ługańskim. Tam celem ich, nieudanych według Sztabu, szturmów były niedawno wyzwolone spodrosyjskiej okupacji wsie Biłohoriwka, Newskie i Makijiwka.

Wojciech Olszański - zdjęcie archiwalneAntysemita i nacjonalista "Jaszczur" zatrzymany. Trafi do więzienia

Na południu, jak wynika z raportu ukraińskich wojskowych,Rosjanie w obwodzie chersońskim kontynuują przymusową ewakuację ludności cywilnej. Ukraińcy donoszą o udanych atakach na rosyjski sprzęt wojskowy i zgrupowania rosyjskich żołnierzy. Także rosyjska armia ostrzeliwuje ukraińskie pozycje. Rosjanie atakują też cywilne zabudowania. Kontynuują ataki za pomocą irańskich dronów Shahed-136. Jak donoszą ukraińskie Siły Powietrzne w nocy we wschodnich i centralnych obwodach kraju zniszczono 12 z 13 takich maszyn, które Rosjanie wypuścili na terytorium Ukrainy.

Wojna w UkrainieBiały Dom: Korea Północna dostarcza Rosji amunicję artyleryjską

Więcej o: