ISW o atakach partyzanckich Ukraińców: Degradują zdolności Rosji do obrony przed kontrofensywą

Rosyjskie siły nie zdołały zneutralizować ruchów partyzanckich na okupowanych terenach Ukrainy i prawdopodobnie nie będą w stanie tego zrobić - podaje amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Według ekspertów działania partyzanckie utrudniają Rosjanom odpieranie ukraińskiej kontrofensywy.

ISW stawia tezę, że skuteczne ataki partyzanckie zmuszają Kreml do przekierowania sił w celu zabezpieczenia tyłów na okupowanych terenach. Eksperci instytutu uważają, że to z kolei utrudnia Rosji odpieranie ukraińskiej kontrofensywy, nie wspominając o przeprowadzaniu własnych operacji ofensywnych. 

ISW: Rosja nie jest w stanie przeciwdziałać ukraińskim partyzantom 

W analizie podkreślono, że "rosnące braki zasobów ludzkich prawdopodobnie degradują zdolności Rosji do skutecznego zabezpieczania tyłów przed atakami partyzanckimi przy jednoczesnej obronie przed ukraińską kontrofensywą".

Zobacz wideo Z czym muszą mierzyć się rolnicy w dobie kryzysu energetycznego?

"Kreml nie przeciwdziała skutecznie zorganizowanemu ruchowi partyzanckiemu Ukrainy i raczej nie ma możliwości, by to robić" - stwierdzają analitycy ISW. 

Amerykański think tank jako dowód na poparcie swoich tez przywołuje w artykule kilkadziesiąt przykładów działań partyzanckich. Podkreśla przy tym, że są to wydarzenia, które udało się potwierdzić. W rzeczywistości więc liczba skutecznych operacji może być znacznie wyższa. Jak zwrócono uwagę, partyzanci przeprowadzali ataki w obwodach chersońskim i zaporoskim także po 30 września, gdy Władimir Putin ogłosił aneksję. Wskazuje to, zdaniem ISW, że Rosjanie nie są w stanie zabezpieczyć okupowanych terenów.   

ISW zwraca uwagę, że Rosjanie na okupowanych terenach nie ukryli skutecznie tożsamości kolaborantów i nie zapewnili podstawowej ochrony przedstawicielom władz okupacyjnych. "Siły rosyjskie nie zdołały ochronić wrażliwych sektorów krytycznych naziemnych linii komunikacyjnych Rosji, takich jak skrzyżowania torowe i mosty, szczególnie na obszarach wiejskich" - czytamy. 

Korea Północna wystrzeliła dziesięć rakiet w stronę Korei Południowej. Prezydent Południa zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa NarodowegoKorea Płn. wystrzeliła 10 rakiet w kierunku Korei Płd. Ta odpowiedziała

Sztab Generalny Ukrainy: Bezskuteczne szturmy na Bachmut

Ostatniej doby, według danych ukraińskiego Sztabu Generalnego, Rosjanie dokonali bezskutecznych szturmów na Bachmut, ale też w kierunku Awdijiwki w obwodzie donieckim. Coraz częściej atakują także w obwodzie ługańskim. Tam celem ich, nieudanych według Ukraińców, szturmów były niedawno wyzwolone spod rosyjskiej okupacji wsie Biłohoriwka, Newskie i Makijiwka. Na południu, jak wynika z raportu ukraińskich wojskowych - Rosjanie w obwodzie chersońskim kontynuują przymusową ewakuację ludności cywilnej. Ukraińcy donoszą o udanych atakach na rosyjski sprzęt wojskowy i zgrupowania rosyjskich żołnierzy. Także rosyjska armia ostrzeliwuje ukraińskie pozycje. Rosjanie atakują też cywilne zabudowania. Kontynuują ataki za pomocą irańskicdronów Shahed-136. Jak donoszą ukraińskie Siły Powietrzne, w nocy we wschodnich i centralnych obwodach kraju zniszczono 12 z 13 takich maszyn, które Rosjanie wypuścili na terytorium Ukrainy.

Ołena ZelenskaZełenska apeluje: Użyjcie technologii, aby pomóc w zatrzymaniu terroru Rosji

Więcej o: