Norwegia postawi wojsko w stan podwyższonej gotowości. "Najpoważniejsza sytuacja od kilkudziesięciu lat"

Od 1 listopada norweskie wojsko będzie działać w stanie podwyższonej gotowości. Chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa w odpowiedzi na wojnę w Ukrainie. - To najpoważniejsza sytuacja w kwestii bezpieczeństwa od kilkudziesięciu lat - mówił premier kraju Jonas Gahr Stoere.

Norwegia postawi swoją armię w stan podwyższonej gotowości, w celu zwiększenia bezpieczeństwa w związku z wojną w Ukrainie - powiedział w poniedziałek premier kraju Jonas Gahr Stoere, cytowany przez agencję Reutera. - To najpoważniejsza sytuacja w kwestii bezpieczeństwa od kilkudziesięciu lat - dodał. Polityk podkreślił, że "nic nie wskazuje na to, że Rosja rozszerza swoje działania wojenne na inne kraje, ale rosnące napięcia sprawiają, że Norwegia jest bardziej narażona na zagrożenia, operacje wywiadowcze i próby wpływu".

Zobacz wideo Lekarze bez Granic: Ewakuacja medyczna pacjentów psychiatrycznych

Norwegia jest obecnie największym eksporterem gazu ziemnego do Unii Europejskiej, zapewniając około jedną czwartą całego unijnego importu - podaje Reuters. Kraj rozmieścił swoich jednostki żołnierzy, aby chronić platformy morskie i obiekty lądowe po wybuchu rurociągu Nord Stream. Do Norwegii dotarło również wsparcie od brytyjskiej, francuskiej i niemieckiej marynarki wojennej. 

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl. 

Norwegia: Ujawnienie tożsamości podejrzanego o szpiegostwo Rosjanina

Kilka dni temu w Norwegii zatrzymano Rosjanina podejrzanego o szpiegostwo. Norweski wywiad ujawnił niedawno tożsamość zatrzymanego podejrzanego o szpiegostwo. To 44-letni Michaił Mikuszyn, który w dokumentach miał wpisane, że jest 37-letnim Brazylijczykiem - Jose Assisem Giammarią.

Donald Tusk. Zdjęcie ilustracyjneDonald Tusk zaproszony do TVP, ale debaty z Morawieckim nie będzie

To pracownik wywiadu wojskowego Rosji - podaje portal śledczy Bellingcat. Mężczyznę zatrzymano w poniedziałek w Tromso. Sąd nakazał jego areszt na 4 tygodnie, w tym 2 w pełnej izolacji. Grozi mu do 3 lat więzienia za potencjalne "szpiegostwo przeciwko tajemnicom państwowym, których ujawnienie zagraża fundamentalnym interesom narodu"

W ostatnich tygodniach w Norwegii zatrzymano dziewięciu innych obywateli Rosji. Są oskarżeni o używanie dronów do naruszania norweskiej przestrzeni powietrznej i robienie zdjęć w niedozwolonych miejscach. Kraj wzmocnił ochronę infrastruktury krytycznej po przelotach rosyjskich dronów nad instalacjami gazu i ropy naftowej.

Luiz Inacio Lula da Silva wygrał wybory prezydenckie w BrazyliiAmazonia "na skraju przepaści". Czy Lula da radę ją uratować?

Więcej o: