Zmasowany ostrzał Ukrainy - eksplozje w Kijowie, alarm w okolicach Lwowa. "Wysoki poziom zagrożenia"

"Proszę udać się do schronów!" - taki komunikat wydały nad ranem władze wszystkich regionów Ukrainy. Alarmy przeciwlotnicze obowiązują w całym kraju. Rosjanie wystrzelili kilkadziesiąt rakiet na szereg ukraińskich miast - w tym na obwód lwowski. Po atakach rakietowych w części Kijowa nie ma prądu. Nie ma informacji o ofiarach.

W poniedziałek nad ranem mieszkańcy wszystkich obwodów Ukrainy musieli zejść do schronów. Władze ogłosiły alarmy przeciwlotnicze, a rakiety spadły m.in. na Kijów.

"W wyniku ataków na obiekty infrastruktury krytycznej część stolicy jest pozbawiona prądu. W niektórych dzielnicach nie ma wody" -  przekazał mer miasta, Witalij Kliczko. 

Media informują nieoficjalnie również o dwóch wybuchach we Lwowie - na razie nie wiadomo, w co miałyby uderzyć rakiety. Do eksplozji doszło również m.in. w Charkowie, atakowany jest obwód winnicki.

Władze obwodu rowieńskiego podały, że rakiety wystrzelono z Morza Kaspijskiego. "Obowiązuje wysoki poziom zagrożenia" - informuje lokalna administracja.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Gen. Bieniek: Zmienił się dowódca sił rosyjskich, który jest znany z okrutnych metod walki

Zełenski o atakach na port w Sewastopolu i reakcji Rosjan: Chorzy ludzie

Prezydent Wołodymyr Zełenski zareagował na oświadczenia Rosji, że drony, które zaatakowały okręty Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu w sobotę zostały wystrzelone z cywilnego statku, który był używany w ramach "umowy zbożowej" i podkreślił, że Rosja stawia świat na krawędzi kryzysu żywnościowego.

Co usłyszał świat? Że podobno ktoś z ciężarówki zbożowej wystrzeliwuje drony. Najpierw mówili o "ptakach bojowych", teraz - o "zabójczej pszenicy", z powodu której toną rosyjscy admirałowie. Cóż mogę powiedzieć? Naprawdę chorzy ludzie. Ale ci chorzy ludzie ponownie stawiają świat na krawędzi poważnego kryzysu żywnościowego

- powiedział Zełenski.

W ciągu ostatniej doby Rosjanie zaatakowali ponad 20 miejscowości. "Wśród nich są Kupiańsk w obwodzie charkowskim, Siewiersk w obwodzie donieckim, Nowa Kamenka w obwodzie chersońskim oraz Oczakow w obwodzie mikołajowskim" - czytamy w poniedziałkowym raporcie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

Według najnowszych informacji armia rosyjska nadal ostrzeliwuje pozycje ukraińskie wzdłuż linii kontaktowej. Atakuje też infrastrukturę krytyczną i domy cywilów. W ciągu minionej doby wykonała cztery ataki rakietowe i pięć nalotów, przeprowadziła też ponad 90 ataków z wyrzutni rakietowych. 

Ukraiński sztab generalny: Rosjanie ewakuują prawobrzeżną część obwodu chersońskiego

Rosjanie przygotowują się do ewakuacji z prawobrzeżnej części obwodu chersońskiego - informuje Sztab Generalny Ukrainy. W poniedziałkowym raporcie czytamy, że trwają przygotowania do ewakuacji poszczególnych jednostek rosyjskich i sprzętu wojskowego. W tym celu weryfikowana jest dostępność jednostek floty rzecznej, instalowane są przeprawy pontonowe oraz sprawdzana jest sprawność barek. W ostatnich dniach Ukraińcy zniszczyli dwie z nich w rejonie mostu Antoniwskiego.

Ponadto Rosjanie koncentrują się na utrzymaniu zajętych terenów i powstrzymywaniu sił ukraińskich. Prowadzą też ofensywę, głównie w okolicach Bachmutu i Awdijiwki w obwodzie donieckim. Ale w ciągu ostatniego dnia Ukraińcy odparli ataki rosyjskie także w regionach ługańskim i chersońskim.

Ukraińcy kontynuują kontrofensywę. Sztab Generalny potwierdził, że w ostatnich dniach siły obronne kraju w regionie chersońskim zniszczyły kolumnę wrogiego sprzętu wojskowego, a w Zaporożu - skład amunicji. Wczoraj ukraińskie lotnictwo atakowało 21 razy, zniszczyło między innymi cztery stanowiska rosyjskiej obrony powietrznej. Z kolei ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła wrogi śmigłowiec i samolot szturmowy Su-25.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: