Wybory prezydenckie w Brazylii. Zamknięto lokale wyborcze, trwa liczenie głosów

O godzinie 21 polskiego czasu zamknięto lokale wyborcze w Brazylii. Trwa liczenie głosów. Wyniki głosowania mają być znane w nocy polskiego czasu.

W niedzielę odbyła się II tura wyborów prezydenckich w Brazylii. Lokale wyborcze w całym państwie, niezależnie od strefy czasowej, otwarto o 8:00 czasu Brasilii, czyli o 12:00 czasu obowiązującego w Polsce. 

Zobacz wideo Prezydent Brazylii czci rocznicę krwawego zamachu stanu

II tura wyborów w Brazylii. Zamknięto lokale wyborcze

O władzę walczyli obecny prezydent Jair Bolsonaro i były prezydent, sprawujący urząd w latach 2003-2011, Luiz Inácio Lula da Silva. Pierwszą turę wygrał Lula, zdobywając 48,2 procent głosów. Spośród ponad 215 milionów mieszkańców Brazylii, uprawnionych do głosowania jest niemal 156,5 miliona. Dla obywateli między 18., a 70. rokiem życia, głosowanie jest obowiązkowe. Uczestnictwo w wyborach jest nieobowiązkowe dla osób w wieku od 16 do 17 lat, starszych niż 70 lat oraz analfabetów.

Głosowanie zakończyło się o 17:00 czasu Brasilii, czyli o 21:00 czasu obowiązującego w Polsce. Jak podaje agencja AFP, wyniki głosowania elektronicznego mają zostać podane w ciągu dwóch godzin.

Bolsonaro i Lula od lat rywalizują ze sobą, a dotychczasowa kampania była najbardziej brutalną w historii Brazylii. W jednej z debat Bolsonaro nazwał Lulę "złodziejem", a Lula określił Bolsonaro jako "szaleńca". Sondaże wskazują na nieznaczną przewagę lewicowego kandydata. 

Lula w swoim programie wyborczym opowiedział się m.in. za państwem socjalnym i zwiększeniem podatków dla najbogatszych. Bolsonaro natomiast mówił o prywatyzacji spółek czy większym wydobyciu surowców naturalnych. 

Luiz Inacio da SilvaBrazylia. "Lula" da Silva wygrywa w I turze. W II zmierzy się z Bolosonaro

Więcej o: