Luiz Inácio Lula da Silva wygrywa wybory prezydenckie w Brazylii

Luiz Inácio Lula da Silva wygrał wybory prezydenckie w Brazylii. Lewicowy kandydat uzyskał 50,84 proc. głosów. Poparcie obecnie urzędującego prezydenta Jaira Bolsonaro wyniosło 49,16 proc. Takie są wyniki po przeliczeniu 99 procent głosów.

O godzinie 21 polskiego czasu zamknięto lokale wyborcze w Brazylii. Po północy głosy zostały policzone. II turę wyborów prezydenckich wygrał Luiz Inácio Lula da Silva z wynikiem 50,84 proc. Poparcie obecnego prezydenta Jair Bolsonaro wyniosło 49,16 proc.

Brazylijczycy wybrali prezydenta. Wcześniej brutalna kampania

W pierwszej turze także zwyciężył Luiz Inácio Lula da Silva, były prezydent, sprawujący urząd w latach 2003-2011. Lula zdobył wówczas 48,2 procent głosów. Wynik Bolsonaro w I turze to 43 proc.

Zobacz wideo Z czym muszą mierzyć się rolnicy w dobie kryzysu energetycznego?

Spośród ponad 215 milionów mieszkańców Brazylii, uprawnionych do głosowania jest niemal 156,5 miliona. Dla obywateli między 18., a 70. rokiem życia, głosowanie jest obowiązkowe. Uczestnictwo w wyborach jest nieobowiązkowe dla osób w wieku od 16 do 17 lat, starszych niż 70 lat oraz analfabetów.

Jair Bolsonaro i Lula od lat rywalizują ze sobą, a dotychczasowa kampania była najbardziej brutalną w historii Brazylii. W jednej z debat Bolsonaro nazwał Lulę "złodziejem", a Lula określił Bolsonaro jako "szaleńca". Jednymi z najważniejszych tematów kampanii wyborczej były kwestie związane z gospodarką, a także z ochroną Amazonii. Sondaże wskazywały na wygraną Luli. 

Lula w swoim programie wyborczym opowiedział się m.in. za państwem socjalnym i zwiększeniem podatków dla najbogatszych. Bolsonaro natomiast mówił o prywatyzacji spółek czy większym wydobyciu surowców naturalnych.

Więcej o: