Rosjanie też walczą za wolną Ukrainę. "Naszym celem jest zniszczenie reżimu Putina"

Rosjanie walczący po stronie Ukrainy sprzeciwiają się polityce Kremla. - Jednoczy nas odrzucenie dyktatury Kremla i chęć reformowania Rosji - mówią. W obronie zaatakowanego kraju stają przeciwko swoim rodakom.

- Siły zbrojne Ukrainy wyzwolą Donbas i Krym, ale nie pójdą dalej. A my pójdziemy wyzwolić nasz dom, Rosję. Nasz cel to zniszczenie reżimu Putina i ustanowienia nowego, wolnego państwa w Rosji, takiego, które nie będzie stanowiło już zagrożenia dla innych - powiedział "Newsweekowi" rzecznik dwóch rosyjskich oddziałów walczących po stronie Ukrainy. Osoby z Rosji walczące po stronie Ukrainy muszą zachować anonimowość w obawie o siebie i swoich bliskich. Relacje ze swoich działań zdają na Telegramie legionoffreedom.

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Reakcje Rosjan na zarządzoną mobilizację. "Wolę już iść do więzienia. Nie będę walczył za tę władzę"

Rosjanie walczący dla Ukrainy: Nasz kraj musi stać się potęgą demokratyczną

Jak przekazał "Newsweekowi" jeden z Rosjan walczących dla wolnej Ukrainy, grupa składa się dwóch pełnoprawnych jednostek bojowych. Ich najważniejszy cel to zakończenie rządów Władimira Putina.

W legionie walczy wielu żołnierzy Federacji Rosyjskiej, którzy poddali się, żeby walczyć dla Ukrainy. Każda osoba dołączająca do jednostki przechodzi staranną weryfikacje, żeby mieć pewność, że rekruci są godni zaufania. Nie może być mowy o kremlowskich agentach i sabotażu. To, że taki "cudzoziemski" legion Rosjan walczy po stronie Ukrainy potwierdził doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Ołeksij Arestowycz.

Rosjanie publikują swoje zdjęcia na Telegramie, ale z zamazanymi twarzami - śledzi ich tam już 127 tys. osób. W ten sposób zbierają niezbędne fundusze oraz namawiają Rosjan do dołączenia do walki po stronie zaatakowanego przez Putina kraju. - Nasz kraj musi być potęgą demokratyczną, ale w tym celu należy przeprowadzić reset całego systemu politycznego i społecznego, lustrację, dekolonizację, deimperializację państwa - powiedział "Newsweekowi" jeden z żołnierzy.

Kijów ma nową obronę przeciwlotniczą. 'Niebo będzie lepiej chronione'. 29 października 2022 r.Kijów ma nową obronę przeciwlotniczą. "Niebo będzie lepiej chronione"

Rosjanie walczący dla Ukrainy boją się represji

Anonimowość żołnierzy z Rosji walczących dla Ukrainy to dla nich kwestia bezpieczeństwa. Agencja RIA Novosti podała we wrześniu, że rosyjskie służby przeszukały domy osób podejrzanych o prowadzenie mediów społecznościowych Legionu.

Rosjanie podkreślają, że osoby z ich kraju walczące dla Ukrainy mają różne poglądy. Ale łączy ich jedno przekonanie - Putin musi odejść.

Władimir PutinChińczycy: Władimir Putin gotowy do wznowienia negocjacji z Ukrainą i USA

************

Więcej o: