Rzecznik chińskiego MSZ: Rosja gotowa wznowić negocjacje z Ukrainą i USA

- Władimir Putin jest gotowy do wznowienia negocjacji z Ukrainą i Stanami Zjednoczonymi - przekazał rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin.
Zobacz wideo Rosję i Chiny łączy ścisłe partnerstwo na wielu płaszczyznach?

- Wczoraj minister spraw zagranicznych Wang Yi w rozmowie telefonicznej wymienił poglądy z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem na temat kryzysu w Ukrainie. Strona rosyjska wyraziła chęć dialogu i wznowienia negocjacji z krajami, w tym z Ukrainą i USA - powiedział  w rozmowie z RIA Novosti Wang Wenbin, cytowany w piątek 28 października przez stronę internetową chińskiego ministerstwa.

- Strona chińska przyjęła to z zadowoleniem i wyraziła nadzieję, że zainteresowane strony zwiększą wysiłki dyplomatyczne i deeskalację sytuacji tak szybko, jak to możliwe, a ostatecznie rozwiążą kryzys poprzez negocjacje i inne środki polityczne - dodał Wang Wenbin.

Rzecznik chińskiego MSZ przekazał, że obie strony wymieniły również poglądy na temat zakazu stosowania broni masowego rażenia. - Chiny podkreśliły konieczność uniknięcia dalszej eskalacji i zapobiegania katastrofom humanitarnym - poinformował Wenbin.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Rzecznik Kremla: Władimir Putin był otwarty na negocjacje "od samego początku"

W ubiegłym tygodniu rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że Władimir Putin był otwarty na negocjacje z Ukrainą "od samego początku". - Pod tym względem nic się nie zmieniło - powiedział. - Prezydent Putin próbował zainicjować rozmowy z NATO i Stanami Zjednoczonymi jeszcze zanim rozpoczęła się specjalna operacja wojskowa - powiedział Dmitrij Pieskow cytowany przez Associated Press. 

Agencja cytuje również wcześniejsze słowa Recepa Tayyipa Erdogana. Prezydent Turcji przekazał dziennikarzom, bazując na swojej ostatniej rozmowie z Putinem, że prezydent Rosji wydaje się być "bardziej miękki i otwarty na negocjacje" co do zakończenia wojny w Ukrainie. - Nie jesteśmy bez nadziei - mówiłErdogan. 

Szef biura Zełenskiego: Nie będziemy prowadzić negocjacji z Rosją

W poniedziałek szef biura Wołodymyra Zełenskiego Andrij Jermak oświadczył, że Ukraina nie będzie prowadzić negocjacji z Rosją. W oświadczeniu napisał, że po dokonanych na Ukrainie zbrodniach Federacja Rosyjska ''wraz z całym swoim brudem'' zostanie odizolowana od reszty świata.

"Brudny rosyjski szantaż jest bardzo prymitywny. Brudne manipulacje w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, brudne zastraszanie dotyczące elektrowni kachowskiej, brudny atak terrorystyczny na ukraińskich jeńców wojennych w Ołewnicy i przede wszystkim brudna wojna przeciwko ludności cywilnej... Prymitywnie skonstruowane, brudne państwo - Rosja'' - czytamy w oświadczeniu Andrija Jermaka.

Więcej o: