Wojna w Ukrainie. Nocne ataki w obwodzie dniepropetrowskim. Uszkodzone budynki, zerwane linie

Ukraińcy odpierają rosyjskie ataki w Donbasie. Prowadzą ofensywę w kierunku Swatowego w obwodzie ługańskim. Uderzają też w rosyjskie pozycje za pomocą artylerii i lotnictwa. Rosjanie ostrzeliwują obiekty cywilne. W nocy z czwartku na piątek doszło do ataku na obwód dniepropetrowski.

Według porannych informacji Sztabu Generalnego w obwodzie donieckim ukraińska armia odparła kilkanaście szturmów w okolicach Bachmutu i Awdijewki. Rosjanie także bezskutecznie szturmowali Andrijiwkę i Biłohoriwkę w obwodzie ługańskim.

Szef obwodu Serhij Hajdaj przekazał, że wszystkie ataki zostały odparte. Dodał, że na kierunku Swatowe-Kreminna siły ukraińskie - wprawdzie powoli - ale przesuwają się do przodu. Jak zaznaczył, trudność polega na tym, że okupanci mieli czas i przywieźli tam posiłki, zburzyli mosty i mocno zaminowali terytorium.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Gubernator obwodu dniepropetrowskiego Wałentyn Rezniczenko poinformował w piątek rano, że w nocy doszło do ataku na trzy gminy - nikopolską, marganecką i czerwonogrigorowską. Nikt nie został ranny.

"W Nikopolu zostało uszkodzonych kilkanaście wieżowców i budynków prywatnych. Zerwane linie energetyczne" - czytamy w komunikacie. W gminie czerwonogrigorowskiej ok. 1000 gospodarstw było bez prądu.

Zobacz wideo Fogiel: To nie moja wina, że ktoś postanowił kwestionować system sądownictwa w Polsce

Ukraina: Rosjanie wzmacniają siły w pobliżu Chersonia

Ponadto, jak wynika z informacji ukraińskich wojskowych, na południowym odcinku frontu Rosjanie wzmacniają swoje siły. Na prawobrzeżną Chersońszczyznę przywożą niedawno zmobilizowanych żołnierzy.

Na całej linii frontu ostatniej doby Rosjanie używali rakiet, dronów, artylerii i lotnictwa do ataków na ukraińską armię. Atakowali też obiekty cywilne. Tylko w Donbasie ostatniej doby w wyniku ostrzałów Rosjan zginęło czterech cywilów.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: