Korea Północna przeprowadziła kolejny test rakietowy. Będzie próba jądrowa? "Wszyscy wstrzymują oddech"

Korea Północna wystrzeliła nieokreślony pocisk balistyczny u swojego wschodniego wybrzeża - poinformowała armia Korei Południowej. Pocisk został wystrzelony w kierunku Morza Japońskiego - dodali szefowie sztabów Korei Południowej, nie podając więcej szczegółów.

W ostatnich miesiącach Korea Północna zintensyfikowała liczbę testów pocisków balistycznych. Dokonała też próby rakiety międzykontynentalnej, która przeleciała nad terytorium Japonii.

Od połowy września Korea Północna wystrzeliła kilkanaście rakiet krótkiego i średniego zasięgu. W tym miesiącu przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un nadzorował próbne odpalenie dwóch strategicznych pocisków dalekiego zasięgu.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Od dłuższego czasu Seul ostrzega, że północnokoreański reżim może też w niedalekiej przyszłości przeprowadzić próbę jądrową - siódmą, przy czym ostatnia miała miejsce w 2017 roku.

Zobacz wideo Fogiel: To nie moja wina, że ktoś postanowił kwestionować system sądownictwa w Polsce

Korea Północna. Szef MAEA: Wszyscy wstrzymują oddech

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafael Grossi stwierdził w czwartek, że nowa próba jądrowa "byłaby kolejnym potwierdzeniem programu, który idzie do przodu pełną parą w sposób, który jest niesamowicie niepokojący".

Grossi dodał, że agencja widzi przygotowania Korei Północnej do siódmego testu. - Wszyscy wstrzymują oddech. (...) Śledzimy to bardzo, bardzo uważnie - mówił.

Kim Dzong Un obserwuje testy północnokoreańskiej rakiety - zdjęcie ilustracyjneWymiana ognia na granicy morskiej. Korea Północna wystrzeliła 10 rakiet

W środę Stany Zjednoczone, Japonia i Korea Południowa wspólnie oświadczyły, że ewentualny test nuklearny spotka się z "niespotykanie silną reakcją". W ubiegłym miesiącu Kim Dzong Un stwierdził, że jego kraj jest nieodwracalnym mocarstwem nuklearnym.

Od 2006 roku Korea Północna jest objęta sankcjami ONZ, które miały odciąć finansowanie programów rozwoju broni atomowej i rakiet balistycznych. W 2009 r. Korea Północna wydaliła ze swojego kraju inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: